Múzeum na Židovskej ulici patrí mestu, divadlo na Laurinskej ulici vlastní ministerstvo kultúry.
Zámenu schválili mestskí poslanci na októbrovom zasadnutí.
Mesto by malo budovu divadla aj s pozemkami v celkovej hodnote vyše 236 miliónov korún získať výmenou za historickú budovu v hodnote takmer 32 miliónov korún. Výmena by sa mala uskutočniť bez akéhokoľvek finančného vyrovnania.
„Ku kvalite života patrí aj možnosť kultúrneho vyžitia, preto má hlavné mesto morálnu povinnosť zachovať budovu Divadla P. O. Hviezdoslava ako divadlo. Neuvažujeme o zriadení mestského divadelného súboru, skôr sa orientujeme na poskytovanie divadla na prezentáciu mnohých iných divadelných súborov – či už zo Slovenska, alebo zo zahraničia. Je v našom záujme, aby po presťahovaní Činohry Slovenského národného divadla do nového sídla nezostala budova prázdna a aby nebola snaha zmeniť jej využitie na niečo iné, ako je priestor na kultúru,“ povedal Ďurkovský.
Mesto o budovu prejavilo záujem minulý rok počas ponukového konania, keď ju mohlo po dvoch neúspešných kolách kúpiť za približne 118 miliónov korún. Privatizáciu budovy v marci tohto roka zastavila vláda.
Proti výmene v diskusii októbrového zastupiteľstva vystúpil námestník primátora Štefan Holčík, podľa ktorého sa chce štát budovy DPOH zbaviť za každú cenu.
„Neúspešné pokusy o jej predaj dokázali, že budova je nepredajná, je to balvan, ktorého sa chce štát zbaviť,“ tvrdí Holčík.
Kritizoval, že náklady na prevádzku budovy sú privysoké, štát by mal podľa neho mestu za Múzeum židovskej kultúry dať buď budovu Reduty, alebo Mestského divadla Bratislava na Bielej ulici.