Súčasťou komplexu Nová Mýtna by mali byť aj komerčné a športovo-relaxačné priestory, kaviarne, obchody, reštaurácie, byty, kancelárie a garáže. Centrum by malo stáť v trojuholníku ulíc Radlinského, Mýtna a Vazovova. Momentálne je tento pozemok prázdny. Projekt, ktorého investorom je spoločnosť Team Nový Dom, čaká na územné rozhodnutie. (ena, ned)
Internát by mal podľa projektu poskytovať vyšší štandard. Každá bunka by mala byť vybavená vlastným sociálnym zariadením a kuchynkou. Budú tu jednolôžkové, dvojlôžkové izby a apartmány. Podľa projektu by mal mať približne osemnásť poschodí, 89 dvojlôžkových izieb, 128 jednolôžkových izieb, päť buniek 2 + 2 a 45 buniek 1 + 1.
Podľa konateľky spoločnosti Team Nový Dom Karolíny Bittererovej nápad postaviť internát v rámci polyfunkčného centra mali rakúski spoločníci firmy. „Rakúske spoločnosti Österreichisches Siedlungswerk a Familienhilfe majú v Rakúsku asi 50-ročnú tradíciu v oblasti výstavby bytových domov, škôl a internátov,“ hovorí.
Miesto na Mýtnej sa pre internát vybralo preto, že je blízko viacerých vysokých škôl, najbližšie je Slovenská technická univerzita. Ak projekt internátov získa všetky potrebné povolenia, samotná výstavba bude trvať ešte asi dva roky.
Nie je dosť miesta
Bratislava má najväčší problém s ubytovaním študentov na internátoch u nás. Záujemcov pribúda, ale počet internátov zostáva rovnaký. Za posledných desať rokov pribudol internát iba v Nitre.
V meste prevádzkujú internáty iba Univerzita Komenského, Ekonomická univerzita a Slovenská technická univerzita, nemajú však dostatočné kapacity. Na Slovenskej technickej univerzite každoročne z asi osemtisíc žiadateľov umiestnia polovicu, v Študentskom domove Ľ. Štúra v Mlynskej doline tento rok nevyhoveli 1200 žiadateľom, na Ekonomickej univerzite 500 záujemcom. Alternatívou je bývanie na priváte, ktoré je však podstatne drahšie. Najnižšia cenová kategória je bývanie ďaleko od centra, kde sa platí okolo 2500 korún na osobu. Tritisícpäťsto a viac sa platí v Petržalke či Karlovej Vsi a asi päťtisíc korún v Starom Meste.
„O ubytovaní často rozhoduje, kedy človek príde. Napríklad na internátoch v Mlynskej doline sú tri poradovníky, keby sa uvoľnilo miesto. Prví sú študenti Univerzity Komenského, potom iných štátnych univerzít, až nakoniec študenti súkromných škôl,“ hovorí študentka súkromnej školy Ria Tarasová.
Internát VŠVU sa nestavia pre námietky susedov
Na Drotárskej ceste sa mal podľa plánov začať túto jeseň stavať internát Vysokej školy výtvarných umení.
Projekt však stojí pre námietky vlastníkov susedných pozemkov.
„Namietajú, že im jedna z budov internátu bude tieniť. Chceli by, aby sme ju posunuli, nemáme však dôvod meniť projekt, lebo je všetko v poriadku,“ hovorí rektor univerzity Ján Hoffstädter.
Situácia s ubytovaním je podľa neho kritická, znížil sa totiž počet miest na internátoch, ktoré im poskytovala Slovenská technická univerzita.