Piatok 10. novembra 1944. V Maďarsku sú tvrdé boje a Horty požiadal sovietov o prímerie. Rusi sú pri Mezőkővesde zatlačení a Budapešť prijala výzvu na evakuáciu.
Nepriateľské útoky na východoslovenských hraniciach stroskotali v paľbe nemeckých oddielov a poštový styk medzi západnou a východnou časťou republiky je obnovený. Chorvátsko stojí neochvejne proti boľševizmu a proti Stalinovým plánom zriadenia boľševického Veľkosrbska. Znovuzvolenie Roosvelta nikoho neprekvapuje. Európa na to odpovie zdvojnásobením úsilia na prekazenie súhry východného boľševizmu a kapitalizmu.
Povstanie vo Varšave, ktoré si vyžiadalo asi 300-tisíc životov, sa skončilo. Puč na Slovensku si vyžiadal asi 20-tisíc životov, t. j. asi jedno percento obyvateľov. Rozdiel je v tom, že Poliaci bojovali za štát, slovenskí čechoslováci sa nasýtili moci, oni chceli slúžiť Čechom, boľševikom a vari ešte aj Cigánom – napísal denník Slovák.
Úkazom bystrickej éry je, že sa tam slovenskí hlasisti ukázali ako živel neschopný, degenerovaný. Je to generácia, ktorá vzbĺkla, zbohatla a zanikla. Golian zradil Viesta. Ďalším dôkazom, ktorý potvrdzoval ich úmysel utiecť v príhodnej chvíli, okrem lietadiel, ktoré zničili pohotoví a nahnevaní Slováci, je nález rozličných zahraničných peňazí u nich. Keď generáli vyprázdnili vrecká, videli prekvapení prítomní kopu amerických dolárov, anglických funtov a francúzskych a talianskych mincí, okrem asi 300-tisíc Sk.
Proti veľkooblasti Londýna boli po prvý raz použité strely V2, rýchlejšie ako zvukové vlny. Prídu aj ďalšie odvetné zbrane, vyhlásilo hlavné veliteľstvo nemeckej brannej moci.
Vyskytli sa nejasnosti okolo distribúcie mlieka, masla a vajec. Nie je možné potvrdiť dávky každému oprávnenému konzumentovi na druhý deň. Vyživovacia situácia v Sovietskom zväze je ťažká, uviedla tlačová služba Bieleho domu. Spojenci dosiahli Paríž.
Kino Lux má premiéru francúzskeho filmu Muž z minulosti. Príbeh romantickej lásky dvoch mladých ľudí, ktorý dopomôže senzačná spoveď storočnej starenky ku šťastiu. V kine Tatra nemecký farebný film Žena mojich snov. Marika Rökk v opojnej symfónii farieb, hudby, tanca, krásy a elegancie.
Autor: VLADIMÍR TOMČÍK, združenie Devínska brána