Ľudia sa často sťažujú, že policajtov nevidno. Prácu polície kritizovali aj mestskí poslanci, ktorým sa zdalo, že policajti len nasadzujú papuče a inkasujú za dopravné priestupky.
Presadzovateľom návrhu bol mestský poslanec Ján Langoš, ktorý v lete zomrel pri automobilovej nehode. Metropolitnú políciu podľa vzoru Spojených štátov či Veľkej Británie chcelo mesto zriadiť už v roku 2003. Vtedy vznikla analýza mestskej polície, z ktorej vyplynulo, že sú v nej vážne nedostatky.
Mestskí policajti vraj majú primalé platy a právomoci a sú málo motivovaní. Voči mestu sú totiž v zamestnaneckom, a nie v služobnom vzťahu.
Primátor Andrej Ďurkovský predstavil víziu spojenia mestskej polície s niektorými zložkami policajného zboru začiatkom minulého roka. Hovorilo sa, že nová polícia by mala vzniknúť v priebehu roku 2005, potom sa spomínala jar 2006.
Metropolitní policajti mali mať viac právomocí ako mestskí policajti. Mohli by napríklad otvoriť byt alebo odňať vec. Takisto by mali zastavovať autá, ktorých vodiči spáchali priestupok, a použiť donucovacie prostriedky.
Návrh zákona nakoniec vypracovala mestská polícia a poslanci ho zobrali na vedomie 24. novembra 2005 a odporučili primátorovi, aby pokračoval v príprave. Tá mala zahŕňať pripomienkovanie ministerstvom vnútra. Odvtedy je okolo polície ticho.
Podľa mesta narušili prijatie zákona predčasné voľby v júni. Pri zmene politickej garnitúry vraj bolo nemysliteľné meniť fungovanie policajného zboru.
„Okrskový systém, ktorý teraz zavádza mestská polícia, mal byť základom metropolitnej polície. Tento systém bude fungovať, či už nová polícia vznikne, alebo nie,“ povedal Milan Vajda z magistrátu.
„Ministerstvo vnútra a prezídium sú pripravené podieľať sa na zriadení metropolitnej polície,“ povedal hovorca Prezídia Policajného zboru SR Martin Korch. Minister vnútra zriadil pracovnú skupinu, ktorá vypracovala niekoľko možných variánt.
Ďalšia iniciatíva však podľa Korcha bude musieť prísť od mesta, teda zrejme od jeho nového vedenia po komunálnych voľbách.