ni závažné zásahy do vlastníckych práv obyvateľov.
Asociácia priemyslu a ochrany prírody, ktorá bola jedným z tvorcov a iniciátorov projektu, ho preto v decembri uzavrie ako neuskutočnený. Peniaze, ktoré dostala z európskych fondov, bude musieť vrátiť. Pravdepodobne sa to bude týkať aj čiastky 120-tisíc eur, ktoré už minuli na štúdie a prípravu projektu. Rozhodne o tom nezávislý audit.
Projekt revitalizácie Šúru vyvolal vášnivé protesty obyvateľov Chorvátskeho Grobu, najmä časti Čierna voda. Jeho cieľom bolo obnovenie vodného režimu mokrade. Zaistiť ho malo privedenie ďalšej vody do rezervácie a jej zadržiavanie v tejto lokalite. S tým by však súviselo aj zvýšenie hladiny spodnej vody v tomto území, čo malo zastaviť vysychanie jelšového lesa.
Negatívne dopady by revitalizácia mala na obyvateľov neustále sa rozrastajúcich obcí v Grobe. Tie majú aj v súčasnosti problémy s výškou podzemnej vody. Na jar sa im počas záplav dostáva do pivníc a v tomto roku ohrozovala aj prízemia domov.
Ochranári argumentovali, že lokalita je vzácnym dedičstvom a jej stav je zahanbujúci. Výška podzemnej vody tu kolíše aj o štyri metre a územie trpí.
Ministerstvo odporúča prehodnotiť technický stav a funkčnosť existujúcej siete zariadení, ktoré podzemné vody sledujú, a vybudovanie nového monitorovacieho systému. Požaduje, aby bol vypracovaný návrh regulovanej dodávky vody do rezervácie. Ten má byť potom opäť posúdený z hľadiska vplyvov na životné prostredie a obyvateľstvo. Odborníci však upozorňujú na fakt, že dotknutí obyvatelia boli aj proti minimálnemu dvíhaniu hladiny podzemnej vody. Aj v prípade, že by išlo o centimeter.
Autor: japa