často neovládajú ani základy práce s počítačom,“ povedala Martina Rapavá, ktorá kurzy vedie.
Vyučuje sa jedenkrát v týždni, zatiaľ na jednom počítači. Do dvojhodinového kurzu sa preto naraz môžu prihlásiť maximálne dvaja ľudia. „Začali sme v septembri. Odvtedy kurzom prešlo okolo desať žien. Mali sme tu aj dôchodkyne, ktoré sa učili úplné základy od pracovania s myšou a klávesnicou po elektronickú poštu,“ povedala Rapavá.
„V materskom centre som prvýkrát. O kurze som sa dozvedela z časopisu pre mamičky. Využijem čas na niečo iné ako upratovanie a varenie, doma sa k učeniu nedostanem. Výhodné je, že tu môžem byť so synom,“ hovorí 29-ročná Radka. Počas kurzu ostávajú deti v herni, kde na ne dohliada opatrovateľka.
„Na počítači pracujem celkom dobre, ale tu sa môžem opýtať na veci, ktoré mi ešte nie sú jasné,“ hovorí 23-ročná Petra. Myslí si, že kurz by jej mohol pomôcť aj pri hľadaní práce. Plánuje, že do centra bude ďalej chodiť na internet, ktorý je prístupný každý deň doobeda.
V materských centrách sa najviac učia jazyky
Vzdelávacie kurzy ponúka takmer každé materské centrum. Najväčší záujem je o výučbu jazykov.
V materskom centre Macko začal druhý ročník angličtiny pre začiatočníkov aj mierne pokročilých, nemčinu tu vyučujú už tretí rok. Kurzy sčasti financujú z grantových peňazí. Za 16 hodín si mamičky doplatia 800 korún.
V centre Ráčik otvárajú kurz angličtiny v novembri. Mamičky platia dobrovoľný príspevok 50 korún na prevádzku centra.
V centre Bábätko ponúkajú trojicu prednášok o legislatívnej podpore počas materskej dovolenky, o možnostiach zaradenia do práce po skončení materskej, ako aj na tému rodič a Zákonník práce. (dagu)