SME

Zákon o meste odložil aj Ďurkovský

Ani toto volebné obdobie, ktoré sa onedlho skončí, neprinieslo nový zákon o hlavnom meste Bratislave. Primátori Peter Kresánek, Jozef Moravčík i Andrej Ďurkovský sa snažili o zmenu, lebo teraz platný zákon pochádza ešte z roku 1990, keď Bratislava nebola

Bratislava ostala aj v tomto volebnom období bez nového zákona. Ten, ktorý platí teraz, je ešte z čias federácie.Bratislava ostala aj v tomto volebnom období bez nového zákona. Ten, ktorý platí teraz, je ešte z čias federácie. (Zdroj: ARCHÍV SME)

hlavným mestom samostatného štátu.

Mesto sa k postupu na príprave zákona ani k jeho obsahu zatiaľ nevyjadrilo. Fakt, že zákon sa odkladá na ďalšie volebné obdobie, však priznal súčasný primátor Ďurkovský na poslednom rokovaní mestskej rady, ktorej členmi sú okrem poslancov aj starostovia mestských častí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Starosta Nového Mesta Richard Frimmel, ktorý je aj predsedom regionálneho združenia starostov, navrhol, aby mestská rada prerokovala postup pri novom zákone. „Návrh nezískal dosť hlasov, ale primátor povedal, že do volieb sa už zákon otvárať nebude,“ povedala hovorkyňa starostov Valéria Reháčková.

SkryťVypnúť reklamu

Pritom ešte v lete citovali médiá Ďurkovského tvrdenia, že nový zákon je pripravený ísť do parlamentu a že s ním oboznámi verejnosť. Zatiaľ však rokoval len so starostami, ktorí znenie zákona odmietli na piatkovom rokovaní svojho združenia.

„Tento návrh nezodpovedá súčasným potrebám Bratislavy ako celku, teda aj mestským častiam,“ povedala Reháčková. Starostovia by sa radi vrátili k návrhu, ktorý spoločne prerokovali s primátorom v decembri 2004. Ten mal posilniť postavenie mestských častí, ktoré sa teraz sťažujú na nedostatok peňazí a priveľa úloh.

Ďurkovského návrh je podľa starostov centralistický – je v ňom napríklad možnosť zrušiť mestskú časť bez referenda. Starostom sa nepozdáva ani návrh, že všetky príjmy miestnych daní i z predaja zvereného majetku mestských častí majú ísť do rozpočtu mesta a to ich bude prerozdeľovať medzi mestské časti.

SkryťVypnúť reklamu

Na Slovensku majú dnes zvláštne postavenie dve mestá – Bratislava a Košice. Na rozdiel od iných miest ich pôsobenie upravujú samostatné zákony.

Košice majú od 16. marca novelu svojho zákona, ktorá okrem iného znížila počet mestských poslancov či spriehľadnila financovanie mestských častí.

Na zmenu zákona o Bratislave sa teda zatiaľ dohoda nenašla. V znení zákona, ktorý je zverejnený na internetovej stránke hlavného mesta, sa tak napríklad dočítame, že Bratislava je pravidelným sídlom Slovenskej národnej rady.

V novom zákone sa však mali urobiť dôležitejšie zmeny – napríklad týkajúce sa financovania opráv ciest, škôlok a základných škôl.

Otvoriť sa mala aj otázka počtu mestských poslancov, takisto ako problém, či má byť Bratislava samostatným krajom alebo ostať v jednom spoločnom kraji s okresmi Pezinok, Malacky a Senec ako teraz.

SkryťVypnúť reklamu

História pokusov o nový zákon

O zákon, ktorý by nanovo definoval postavenie hlavného mesta, sa snažili všetci primátori. Snahy stroskotali na nedohode s mestskými časťami alebo na slabej politickej vôli. Andrej Ďurkovský začal o téme hovoriť na začiatku minulého roka. Na magistráte bola skupina na prípravu zákona, ktorý mal odčleniť Bratislavu ako kraj. Koaličná rada to v marci 2005 odmietla. Potom prišli dohadovačky o peniaze a kompetencie medzi mestom a jeho časťami. Zákon mal byť hotový v júni 2005, neskôr túto jeseň. Nič z toho sa nestalo.

(lin)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 96 756
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 025
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 710
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 944
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 263
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 062
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 750
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu