Stará technológia mozaiky prežíva renesanciu, obkladanie vonkajších a vnútorných priestorov je zasa v módeMozaika je stará okolo šesť tisícročí a stále zostáva rovnako krásna. Okrem dekoratívnej funkcie je aj praktická, preto ju ľudia využívali už v ...
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Takto sa s odrazom domu rakúskeho architekta Hundertwassera, známeho vytváraním dekoratívnych mozaík na fasádach, pohral súčasný architekt. Fasádu svojej stavby pokryl mozaikou zrkadliaceho skla, v ktorom sa odráža Hundertwasserov dom v novej, surrealistickej podobe. FOTO - STATIC.COM
Stará technológia mozaiky prežíva renesanciu, obkladanie vonkajších a vnútorných priestorov je zasa v módeMozaika je stará okolo šesť tisícročí a stále zostáva rovnako krásna. Okrem dekoratívnej funkcie je aj praktická, preto ju ľudia využívali už v dávnej minulosti. S krásou oceňovali aj jej úžitkové vlastnosti. Nie je preto zvláštne, že v súčasnosti sa mozaika stále častejšie objavuje nielen ako súčasť monumentálnej architektúry, ale vracia sa aj do domácností.
Najväčšou prednosťou mozaiky je dekoratívnosť a zároveň skutočnosť, že jej tvorba nepredpokladá nijaké mimoriadne technické znalosti či zručnosti. Pri troche fantázie a trpezlivosti je vlastne príjemnou, tvorivou zábavou. Z malých farebných kúskov skla či keramiky sa dajú vyčarovať pútavé obrazy, alebo sa pomocou mozaiky dá obnoviť starý nábytok.
Dnešná mozaika spája starú myšlienku s novými technológiami. Ak sa vám nechce zbierať a hľadať úlomky, z ktorých by ste potrebnú mozaiku vytvorili, môžete si kúpiť moderné "polotovary". Sú z rovnakého materiálu, majú širokú škálu farieb a ponúkajú mnoho typov spracovania.
Mozaika zo skla
Medzi najrozšírenejšie materiály, z ktorých sa mozaika vytvára, patrí sklo. Nemá žiadnu nasiakavosť a vďaka tomu, že znáša vysoké i nízke teploty, je vhodné na vytváranie mozaiky do exteriéru aj interiéru. Môže sa použiť na obkladanie interiérových stien, podláh, bazénov, v parných saunách a kúpeľoch, na obkladanie fasády či zimnej záhrady a dekoratívne zdobenie predmetov.
Pri používaní "domácich" materiálov, teda skutočných úlomkov skla a keramiky treba dbať na bezpečnosť. Úlomky nesmú byť ostré alebo aspoň nesmú vytŕčať ostrou hranou von. Kúpené materiály sú väčšinou bezpečné, ich hrany sú dokonale obrúsené a vyhladené.
Výtvarne najdôležitejšou vlastnosťou skla je jeho stála farebnosť a podľa potreby sa dá použiť v priehľadnej i v nepriehľadnej forme.
Najjednoduchšou formou vytvárania mozaiky je skladanie zo sklenených, už hotových štvorčekov (dva x dva cm) a štvorcov (10 x 10 cm). Malé štvorčeky vynikajúco kopírujú formu, do ktorej sú vkladané, preto vyniknú pri obkladaní zaoblených plôch (klenby, stĺpy, schody, guľaté okienka, ornamentálne rámy a podobne).
Mozaika z keramiky
Keramika sa v mozaike využíva hlavne v podobe kachličiek. Keramické obklady a dlažby sú už natoľko bežným materiálom, že kladenie podlahy napríklad vo forme šachovnice by sme za mozaiku ani nepovažovali.
Práve dlažba je však zaujímavým miestom na výtvarnú mozaiku. Sériovo vyrábaná mozaika je rýchlym a jednoduchým riešením. Jej ukladanie nezaberie veľa času, výrobca a predajca zároveň poradia najvhodnejšie lepidlá a vhodný pracovný postup vzhľadom na vybraný materiál.
Náročný zákazník, ktorého neuspokojí ani pomerne široká ponuka, si môže dať vyrobiť špeciálnu mozaiku. Tvorivo použiteľné sú aj hotové mozaikové pásy či iné tvary, ktoré sú prispôsobené k jednoduchej keramickej dlažbe. Ak sa mozaika má nachádzať v kúpeľni, má mať protišmykový povrch.
Pri odvážnych a náročných realizáciách je najbezpečnejšie osloviť špecializovanú firmu, ktorá sa zaoberá výrobou mozaík na mieru. Odborníci nielen vypracujú návrh, ale potom aj vyskladajú a upevnia motív na želanom mieste.
Farebnosť
Veľkosť, farebnosť a poloha mozaiky sa prispôsobuje miestu, ktoré má skrášliť a oživiť. Ak má byť mozaika dominantná, netreba sa báť výrazných, kontrastných farieb a naopak. U predajcov sa dajú objednať rôzne kombinácie farieb. Malé štvorčeky sú nalepené na ľahko prenosnom papieri. Väčšie štvorce sa predávajú po kusoch a sklené sú náročnejšie na manipuláciu, pretože im viac hrozí poškodenie ako keramickým. (mi)