Úpravu cien za ubytovanie v študentských domovoch môžu vyvolať rastúce ceny energií. FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ |
Získať ubytovanie vo vysokoškolskom ubytovacom zariadení nie je ani zďaleka jednoduché. Dlhé poradovníky uchádzačov o ubytovanie vysoko prevyšujú počet voľných lôžok. So zvyšovaním vyťaženia ubytovacej kapacity internátov rastú nároky na podmienky ich pridelenia. O ubytovanie možno požiadať do termínu stanoveného ubytovacou komisiou príslušnej fakulty.
Ubytovacie komisie fakúlt prideľujú študentovi ubytovanie podľa určitých bodovaných kritérií. Jedným z nich je vzdialenosť trvalého bydliska študenta, ďalším je dosiahnutý študijný priemer. Ubytovacie komisie jednotlivých fakúlt predkladajú zoznamy študentov, ktorým bolo pridelené ubytovanie k určitému termínu.
Ako postupovať
pri zamietnutí?
Ak študent obdrží zamietnutie žiadosti o ubytovanie, môže do 15 dní od obdržania rozhodnutia podať žiadosť o prešetrenie k rektorovi príslušnej fakulty.
Po pridelení miesta na vysokoškolskom internáte je študent povinný ubytovať sa v ubytovacom období. Ak stanovený termín nedodrží, stráca jeho ubytovacie povolenie platnosť. Takéto voľné miesta sa automaticky obsadzujú nasledujúcimi čakateľmi v poradovníku.
Študent si vyberá
z troch alternatív
V Bratislave majú vysokoškoláci k dispozícii jedno-, dvoj- a trojlôžkové izby v študentských domovoch, átriových domkoch a manželských internátoch. Átriový domček je rozdelený do viacerých buniek. Každej prislúcha určitý počet izieb (najbežnejším prípadom sú tri dvojlôžkové a dve dvojlôžkové) a samostatné sociálne zariadenie, na ktoré pripadá najviac 10 ľudí. Sú aj internáty, kde sú sociálne zariadenia na chodbe a delia sa o ne viacerí študenti. Cena za takéto ubytovanie je však o "pár stovák" nižšia.
Internáty sa postupne
vylepšujú
Trend zlepšovania kvality služieb sa odrazil aj na študentských domovoch a jedálňach. Badateľné zmeny nastali prevažne v internátoch Slovenskej technickej univerzity na Vazovovej a Mýtnej. Na Mladej garde, Svoradovom a Študentskom domove J. Hronca pribudli nové vymenníkové stanice spolu s kanalizáciou. "Vo väčšine menovaných ubytovacích zariadení si ceny zachovali minuloročnú úroveň. Aj napriek novému systému oceňovania, závisiaceho od kategórie izby (podľa veľkosti a vybavenia), v akademickom roku 2006/2007 ceny nevzrástli," hovorí František Hulík z Účelových zariadení ŠD a J za Slovenskú technickú univerzitu. "So zvyšovaním sa zatiaľ v budúcnosti nepočíta." No vzhľadom na rast cien energií, ktorý sa dotkne všetkých občanov, však zvyšovanie v budúcom roku nevylučuje.
Zmeny postihli aj internáty Ekonomickej univerzity "Viac ako polovica ubytovacích komplexov je momentálne v rekonštrukcii" hovorí riaditeľka centra univerzitných služieb na Ekonomickej univerzite Anežka Duranková. "Prestavba sa najviac dotkla najstaršieho bratislavského internátu v Horskom parku a Ekonómu, kde posledné úpravy dokončili minulý rok.
Výmena nefunkčného a zastaralého zariadenia izieb sa deje priebežne na internátoch Ekonomickej univerzity Prokopa Veľkého a Hroboňova. Ďalšia je naplánovaná v blízkej budúcnosti," dodala. Aj napriek týmto zmenám zatiaľ ceny ostávajú nemenné. Prípadné zvýšenie môžu ovplyvniť ceny energií, ktoré by znamenali nárast cien za ubytovanie o 50 - 100 korún. Budúci rok svitá na lepšie časy aj Študentskému domovu Lafranconi. "Havarijný stav sociálnych zariadení je alarmujúci. Čaká nás výmena celého systému stupačiek a chceli by sme postupne vymeniť aj starý inventár izieb," zdôrazňuje riaditeľka Erika Trnková.
Zdá sa teda, že študenti sa možno dočkajú momentu, keď sa ubytovacie komplexy priblížia úrovni zahraničných. Aj keď rekonštrukciu možno označiť za "beh na dlhé trate", podstatné je, že štart sa už uskutočnil. (ned)