„V médiách na nás útočia, že obchodujeme s majetkom mesta,“ zdôvodnil svoj návrh Lenč. K Lenčovi sa pridal aj šéf klubu SDKÚ-DS Milan Cílek. Primátor Andrej Ďurkovský zareagoval kladne. „Príjmová časť rozpočtu v tejto kapitole je naplnená,“ povedal primátor.
Niektorým sa však nápad nepozdával. Námestník primátora Branislav Hochel povedal, že zastupiteľstvo sa nemá pred médiami za čo hanbiť. „Okrem toho, naša vôľa sa predsa dá vyjadriť hlasovaním o každom návrhu,“ povedal nezávislý Vladimír Mráz. Ďalší označili Lenčov návrh za populistický krok pred voľbami.
Primátor nakoniec vyhlásil prestávku na poradu klubov. Potom poslanci Lenčov návrh podporili veľkou väčšinou – zo 61 prítomných bolo 45 za. Z programu tak vypadlo celkovo 16 bodov, okrem iných aj dôležité strategické návrhy. Body, ktoré sa týkali kúpy alebo zámeny nehnuteľností a predaja bytov, v programe ostali.
Rozuzlenia sa napríklad nedočkalo nové ponukové konanie na pozemok na pravom brehu Dunaja. To vyhlásila komisia určená na tento účel po tom, čo prvé konanie na poslednom zastupiteľstve stroskotalo.
Ide o takmer 10-hektárový pozemok, ktorý mal byť pôvodne kompenzáciou pre firmu HB Reavis za zníženie veže Aupark Tower. Tá však nakoniec bude mať 22 podlaží, ako sa plánovalo.
O pozemky mali v prvom konaní záujem okrem HB Reavisu ešte tri ďalšie firmy. Podľa našich informácií práve ponuka od HB Reavis bola sporná.
Poslanci sa v septembri rozhodli vrátiť konanie späť komisii, ktorá vyhlásila nové. Plénum malo včera rozhodnúť o tom, ktorú z cenových ponúk od firiem mesto uprednostní.
Mesto chce divadlo
Naopak, zelenú dostala zámena mestskej budovy na Židovskej 17, v ktorej sídli Múzeum židovskej kultúry, za Divadlo P. O. Hviezdoslava. Tú pred rokom ponúkal štát na predaj, ale nenašiel sa nik, kto by ju za vyše 230 miliónov chcel.
Ministerstvo kultúry potom znížilo cenu na 118 milióna a mesto prejavilo záujem. Divadlo sa spomínalo ako jedna z náhrad za areál PKO, ktorý bude musieť ustúpiť novej výstavbe.
Predchádzajúca vláda predaj štátneho majetku tesne pred júnovými voľbami zastavila. V stredu vláda rozhodla, že majetok možno predať. Zámena má byť bez finančného vyrovnania.
Budova divadla má byť zapísaná do pamiatkového fondu – sú tam cenné architektonické prvky. Námestník primátora Štefan Holčík povedal, že s interiérom a jeho architektonickým riešením je niekoľko problémov, ktoré z divadla robia kameň na krku štátu. „Za kultúrnu pamiatku, akou je sídlo múzea, by sme mali dostať budovu Opery alebo Redutu,“ povedal Holčík. Poslanci zámenu aj tak podporili.
Kontrola v Pamingu
Rozruch na rokovaní spôsobil inokedy stručný bod o výsledkoch kontroly mestskej kontrolórky. Išlo o práce mestskej organizácie Paming na rekonštrukcii pamiatkového objektu čitárne Červený rak.
Kontrolórka zistila, že v Pamingu sa zadávali práce v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní. Proti týmto zisteniam sa ohradil šéf Pamingu Cyril Vaňo. „Pán Vaňo je jediný riaditeľ mestskej organizácie, ktorý verejne spochybnil práce mestskej kontrolórky,“ komentoval poslanec Juraj Plechlo.