Nový prípravný tím sa minulý týždeň stretol so starostkou Vajnôr, ktorá bola proti umiestneniu parku na mieste, ktoré si vybral investor.
„Dohodli sme sa na pravidelných stretnutiach,“ povedala starostka Anna Zemanová. Prípravný tím prišiel s novou koncepciou. Konečný projekt má podľa Zemanovej spĺňať predstavy Vajnôr po ekologickej, hospodárskej aj estetickej stránke.
„Keby sa bol investor takto zachoval pred dvoma rokmi, mohla celá situácia vyzerať teraz inak,“ povedala Zemanová. Projekt sa bude posudzovať z hľadiska dopadu na životné prostredie – na rezerváciu Šúr i Malé Karpaty.
Investor Cepitu chce stavať v lokalitách Pri majeri I. a II., a to na pozemkoch, ktoré sú jeho majetkom. Na tieto pozemky, ktoré boli ornou pôdou, mestskí poslanci vlani schválili zmenu územného plánu tak, aby sa tu mohla stavať občianska vybavenosť. Táto zmena je už zakreslená aj do nového územného plánu, ten však v septembri mestskí poslanci zamietli.
Vajnory od začiatku proti prístupu mesta protestovali. „Obava, že Cepit nebol cieľom vlastníkov pozemkov, ale len prostriedkom na zmenu v územnom pláne, je stále reálna,“ hovorí Zemanová. Že sa na území bude skutočne stavať technologický park, môže zaručiť len územný plán zóny, a ten by mala po ukončení posudzovania spracovať mestská časť.
Cepit je investícia za 400 miliónov eur, s rozlohou 630-tisíc metrov štvorcových. Majú tu sídliť firmy na vývoj elektroniky a biotechnológií, vysoká škola, kongresové centrum aj hotel.
Výstavba celého parku má trvať niekoľko rokov, časť prevádzok však investor plánoval otvoriť už na budúci rok. Konečné slovo budú mať aj tak Vajnory, lebo stavebné povolenie na výstavby musí vydať tunajší stavebný úrad.