Vo vrakunskom lesoparku plánuje Orange stavať 40-metrový stožiar vysielača.
FOTO SME – MIROSLAVA CIBULKOVÁ
Proti stavbe protestujú niektorí občania. „Petícia proti tomu nevznikla, v okolí sú len dva domy a zbierať podpisy návštevníkov parku by bolo časovo náročné,“ hovorí jeden z jej odporcov Tomáš Galo. Proti umiestneniu stožiara sa však chce odvolať. Argumentuje aj prípadom Dunajskej Lužnej, kde sa podarilo občanom stavbu podobného vysielača zastaviť.
„V Dunajskej Lužnej je v súčasnosti stavebné konanie zastavené pre nesúhlas občanov. V prípade tejto obce sme dali pre pokrytie vyrobiť finančne náročný atypický stožiar. Protesty prišli potom, ako sme dostali stavebné povolenie a začali s prácami,“ hovorí Peter Tóth, hovorca spoločnosti Orange.
O stavbe preto rozhodoval Krajský stavebný úrad. „Rozhodol, že stavebné konanie má byť obnovené, to znamená, že vrátil vec na opätovné posúdenie stavebnému úradu Vrakuňa,“ povedal starosta obce Ladislav Cingel.
Stožiar vo vrakunskom lesoparku dostal už tiež stavebné povolenie a v rámci schvaľovania stavby sa vyjadrovali aj hygienici. Tí merajú intenzitu elektromagnetického poľa prístroja pred spustením vysielača i potom.
Na otázku, ako by mohlo prekročenie stanoveného limitu poškodiť ľudí pohybujúcich sa v jeho blízkosti, odpovedal hygienik Juraj Roščák, že vplyv elektromagnetického poľa na človeka sa považuje po prekročení limitu za jednu zo škodlivín. „Zatiaľ sú to však len hypotézy a limity sú stanovené ako prevencia. Okrem toho sme sa zatiaľ ešte pri meraniach vysielačov, ktoré sú v blízkosti pohybu ľudí či domov, nestretli s tým, že by intenzita poľa limit prekračovala.“
Odborníci tiež poukazujú na fakt, že sieť mobilných telefónov existuje asi 12 rokov, a preto ešte nie sú hotové závery, týkajúce sa jej vplyvu na človeka. Ide skôr o hypotézy. Tie tvrdia, že elektromagnetický smog, ktorý polia okolo seba šíria, vytvára patogénne zóny. Môže spôsobovať ťažkosti od fyzickej nepohody cez poruchy spánku a alergie až po rakovinu.
V médiách sa už niekoľkokrát objavili aj špekulácie o zlom vplyve elektromagnetického poľa okolo samotných telefónnych prístrojov.
Tomáš Galo však hovorí, že okrem prípadnej škodlivosti tu ide aj o estetické hľadisko. „Do parku chodí celá Vrakuňa a určite aj veľa Ružinovčanov. A chodia tam preto, že sú tu stromy, nie stožiare.“