Pod cestou, ktorá sa má napojiť na novostavbu tunela Sitina, stavitelia zistili vysokú hladinu spodnej vody. Práce to podľa Národnej diaľničnej spoločnosti síce nepredĺži, ale môže ich predražiť. ¶Tunel spolu s príjazdovými a mestskými cestami majú dokončiť do 31. mája budúceho roka.
FOTO SME – MIROSLAVA CIBULKOVÁ
Pri prestavbe cesty, ktorá sa má napojiť na tunel Sitina, došlo k nečakaným problémom. Pri vybúravaní mestskej cesty sa zistilo, že je tam privysoká hladina spodnej vody. Preto sa nedá použiť pôvodne plánovaná technológia.
„Zatiaľ to nevyzerá, že by to oddialilo termín dokončenia prác, ktorý je stanovený na 31. mája budúceho roka,“ povedal hovorca Národnej diaľničnej spoločnosti Marcel Jánošík. Podľa neho ešte nejde o meškanie.
Prvé autá však prejdú cez tunel asi až v júni. Po skončení prác začne plynúť 30-dňová lehota na kolaudáciu. Pri veľkých stavbách, ktoré tvorí množstvo objektov, sa robí kolaudácia pre každú časť zvlášť, čo môže trvať dlhšie. Rozhodne však podľa Jánošíka tunel nebude prejazdný ešte tento rok, ako v júni ohlásil bývalý minister dopravy Pavol Prokopovič.
Otvorenie tunela je podmienené dokončením súvisiacich mestských ciest a diaľnice – v Mlynskej doline a na opačnom konci na Poliankach, vrátane zložitej estakády na obidvoch strán.
O problémoch na stavbe hovoril prvýkrát minulý týždeň Prokopovičov nasledovník Ľubomír Vážny po kontrolnom dni. „Problém sa nedal včas zistiť vrtmi, ako sa to bežne robí, lebo po ceste normálne jazdila doprava,“ vysvetlil Jánošík. „Ide o úsek dlhý niekoľko desiatok metrov.“
Podľa Jánošíka bude potrebná lokálna zmena projektu a práce sa zrejme o niečo predražia. Hovorca zatiaľ nepovedal o koľko. Pôvodné náklady na stavbu tunela sa spočiatku odhadovali na 3,5 miliardy korún, už vlani sa hovorilo o tom, že sa predraží.
Po stavebnej stránke je tunel už rok hotový. Teraz sa tam montujú technológie, čiže osvetlenie, protipožiarne zariadenia a dopravné značenie. Hotové sú káblové rozvody a zvonka už vidno v tunelových rúrach semafory.
Jedenapolkilometrový tunel je dvojrúrový, v každej rúre budú dva jazdné pruhy vedúce jedným smerom, ktoré sa mimo tunela spoja do štvorpruhovej diaľnice so stredovým pásom.
V oboch rúrach sú núdzové zálivy, kde je vozovka rozšírená, aby sa tu dalo v prípade núdze zaparkovať. Sú tu aj SOS výklenky s telefónom a výklenky pre technikov, ale aj päť únikových ciest. Po oboch stranách cesty sú metrové chodníky. Obe rúry sú spojené chodbou, cez ktorú sa dá prejsť autom. Tá však bude prístupná len v prípade núdze.
Bratislavu zaťažuje množstvo tranzitujúcej dopravy. Problémom sú nekonečné zápchy, ale aj zničené cesty. Vyjazdené koľaje od kamiónov muselo mesto odstraňovať túto jeseň z vlastných peňazí. Cieľom výstavby tunela a okolitých ciest je oddeliť túto dopravu, čiže najmä kamióny smerujúce z Českej republiky do Maďarska a Rakúska, a mestskú dopravu.
Čo sa bude diať teraz
Dopravný režim v Mlynskej doline sa do otvorenia tunela Sitina nebude výrazne meniť, povedal hovorca Národnej diaľničnej spoločnosti Marcel Jánošík. Najprv sa postavili nové mestské cesty, na ktoré je presmerovaná doprava. Teraz sa pracuje na rekonštrukcii diaľnice, ktorá bude prechádzať cez tunel.
Na Poliankach bude treba riešiť prístup do areálu Slovenskej akadémie vied, ktorý je tesne pri severnom portáli tunela. Súčasne s tunelom sa má dokončiť premenlivé svetelné značenie na úseku diaľnice D2 smerom na Záhorie. Tu je stále zúžený profil, po dokončení tu budú dva smery oddeľovať betónové bloky. Kým sa tunel a diaľnica otvoria, bude treba urobiť viaceré skúšky pri čiastočnom dopravnom obmedzení.
(lin)