Obaľovňa živičných zmesí by mala byť na mieste bývalých skladov medzi železnicou a budovami na ploche deväťtisíc metrov štvorcových. Proti výstavbe je mnoho obyvateľov Dúbravky, ale aj Devínskej Novej Vsi, ktorá je susedom tejto lokality. FOTO SME – PETER ŽÁKOVIČ |
Spoločnosť Skanska plánuje v areáli Technického skla v Dúbravke postaviť obaľovňu živičnych zmesí. Obyvatelia, ktorí proti výstavbe protestujú, založili občianske združenie a argumentujú aj faktom, že proti výstavbe je mesto.
Investor, ktorým je Skanska, však tvrdí, že mesto s výstavbou súhlasí. Obaja majú čiastočne pravdu.
Magistrát sa k zámeru výstavby vyjadroval viackrát. „Súhlasil s investičnou činnosťou v tejto lokalite, ale s tým, že by nemalo ísť o priemyselnú výrobu, skôr o distribučné centrá, sklady a stavebníctvo,“ povedala hovorkyňa magistrátu Eva Chudinová.
Druhé stanovisko dávalo mesto pre ministerstvo životného prostredia. To v súčasnosti stavbu posudzuje z hľadiska jej dopadu na životné prostredie. „Mesto vo svojom vyjadrení zámer stavby pripomienkuje aj negatívne, napríklad z hľadiska riešenia dopravnej situácie. Nedáva však konečné stanovisko, či je za, alebo proti stavbe,“ povedala Chudinová.
V územnom pláne je areál určený na výrobu s rušivým vplyvom. Občania, ktorí podpísali petíciu proti obaľovni, však upozorňujú, že riziková výroba v tomto území končí, lebo výroba v Technickom skle je v útlme. Blízke okolie sa využíva na rekreáciu – jazdecký areál, záhrady a prírodná rezervácia Devínska Kobyla.
Starosta Dúbravky Peter Polák vydal predbežné súhlasné stanovisko. Proti je Devínska Nová Ves aj majitelia pozemkov susediacich s areálom.
Hovorkyňa Skanskej tvrdí, že vplyv obaľovne na životné prostredie je zanedbateľný, čo podľa nej dokazujú výsledky dvoch nezávislých posudkov.
Autor: japa