Letáky, ktoré informujú Vajnorčanov o kandidátoch SDKÚ a KDH, sa štyrikrát objavili v ich schránkach. Podľa starostky ide o nelegálnu kampaň.
FOTO SME – MIROSLAVA CIBULKOVÁ
Voľby budú 2. decembra a predvolebná kampaň sa začína 15. novembra. Na rozdiel od júnových parlamentných volieb bude opäť platiť moratórium. Zákon vylučuje kampaň mimo určeného času.
Zemanová na svoju funkciu opätovne kandiduje s podporou strán Demokratická únia Slovenska, Demokratická strana Slovenska, OKS a Strana zelených Slovenska.
Zemanovej podanie prerokuje miestna volebná komisia, podľa zapisovateľky Márie Jánošíkovej sa zíde čo najskôr. Komisia však nemá právomoc nedovolenú kampaň sankcionovať.
„Môžeme skonštatovať, že zákon porušený bol, a podnet postúpiť nadriadenému orgánu, navyše aj zverejniť strany a kandidátov, ktorí zákon porušili,“ povedala Jánošíková. „Ide o straníckych kandidátov. K problému sa musí postaviť hlavne SDKÚ,“ povedala Zemanová.
„Nič o takomto probléme neviem a nebudem sa k tomu vyjadrovať,“ zareagoval Tibor Merva z bratislavskej krajskej agentúry SDKÚ. Oficiálne stanovisko nám z ústredia strany do uzávierky neposlali.
V letákoch sa spomína jedenásť kandidátov na poslancov do miestneho zastupiteľstva, a to členov či sympatizantov SDKÚ, KDH i bez politickej príslušnosti. Zároveň sa tu objavuje meno Zemanovej protikandidáta na post starostu Jána Mrvu, ktorého nominovala SDKÚ-DS a podporuje ho KDH.
Okrem Mrvu a Zemanovej sa o kreslo uchádza ešte Ján Panák s podporou Smeru, SNS, ĽS-HZDS a Strany zelených.
V letákoch sa hovorí aj o volebnom programe kandidátov. Ten obsahuje investičné akcie a kroky, ktoré terajšia starostka kritizovala – napríklad nultý obchvat v blízkosti prírodnej rezervácie Šúr či technologický park Cepit.
„Kandidáti sú atakovaní občanmi, aby predložili riešenia, ale s ohľadom na neporušenie zákona prosíme o strpenie,“ píše sa v jednom z letákov. Leták je podpísaný Máriom Schwábom, podpredsedom miestneho zväzu SDKÚ-DS.
Problém s nelegálnou kampaňou sa v Bratislave objavil naposledy pred doplňujúcimi voľbami na petržalského starostu v máji tohto roka. Vtedy protikandidáti kritizovali nezávislého kandidáta Petra Matúšku za billboardy a pútače, ktoré sa v Petržalke objavili ešte pred začatím kampane. Hoci Matúška sám tvrdil, že o porušení zákona nevedel, z miestneho úradu dostal upozornenie.
Vajnorské podanie nie je v Bratislave prvé. Niekoľko dní po prvom rokovaní mestskej volebnej komisie sa objavilo podanie Slovenskej ľudovej strany na neregulérnosť niektorých kandidátnych listín. Strana namieta proti tomu, že niektoré kandidátne listiny členov politických strán nepodpísali poverení ľudia. Išlo vraj o kandidátov na primátora aj o záujemcov o kreslá v mestskom zastupiteľstve.
Podľa zákona môžu v mene politickej strany podpisovať štatutári alebo nimi poverené osoby. Na rozdiel od vajnorskej starostky sa však SĽS obrátila rovno na Okresný súd Bratislava I.