Dnešný náter na fasáde Reduty nedáva vyniknúť výzdobe. Na rozdiel od názoru pamiatkarov z roku 1999 sa teraz uprednostní náter dvojfarebný.
FOTO SME – PETER ŽÁKOVIČ
Reduta, budova Slovenskej filharmónie, by sa po rokoch mala vrátiť do pôvodnej podoby z roku 1919. Ide o prvú komplexnú rekonštrukciu tejto historickej budovy, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou.
Rekonštrukcia začala už v roku 2003, do roku 2006 sa robili záchranné práce, keďže budova bola v havarijnom stave. Momentálne prebieha výberové konanie na zhotoviteľa stavby, práce by sa mali začať v apríli alebo v máji 2007. Ukončenie rekonštrukcie sa predpokladá v roku 2010. Celkovo by mala stáť 785 miliónov korún. Vláda určila už v roku 2002 na obnovu 712 miliónov, zvyšok chce Slovenská filharmónia získať z nórskeho grantu.
Počas rekonštrukcie by sa mali odstrániť všetky prestavby, dostavby a vstavby, ktoré sa urobili v priebehu rokov. Obnovené by mali byť pôvodné palácové priestory a schodiská. Na mieste, kde sú dnes garáže so vstupom z Palackého ulice, by malo byť znovu reprezentačné schodisko do Malej sály, ktoré zrušili pred 50 rokmi. Väčší priestor pre návštevníkov by mal byť v predsálí Koncertnej siene.
Z nádvoria zo strany Hviezdoslavovho námestia, ktoré dnes slúži ako parkovisko pre zamestnancov, by mala vzniknúť letná koncertná sála s presklenou strechou. Tu by mal byť neformálny priestor, v ktorom sa budú konať podujatia pre mladých poslucháčov.
V budove pribudne nákladný výťah a bezbariérový vstup, ktoré tu dodnes chýbali. Nové bude aj informačné centrum spojené s pokladňou a kaviareň na prízemí. Na strane Medenej ulice pribudnú dve podlažia ako zázemie pre organizačných pracovníkov. Nové priestory by mali vzniknúť aj v suteréne. Filharmónia by tiež mala mať nové nahrávacie štúdio.
Veľkým problémom Reduty sú vibrácie a hluk spôsobené električkovou dopravou v jej blízkosti. „Dúfali sme, že pri rekonštrukcii Mostovej ulice budú tieto vplyvy minimalizované, ale nestalo sa tak,“ hovorí námestníčka pre ekonómiu Slovenskej filharmónie Darina Maxianová. Pri rekonštrukcii by sa mali osadiť nové okná s vysokými zvukoizolačnými vlastnosťami.
Zmení sa aj náter budovy, ktorý nedáva vyniknúť prvkom na fasáde. V roku 1999, keď sa obnovovala fasáda, sa na príkaz pamiatkarov urobil jednofarebný náter. „Neskôr sme našli dobové fotografie, ktoré dosvedčujú, že by mal byť dvojfarebný,“ hovorí námestníčka pre ekonomiku Darina Maxianová. Nátery podľa pôvodnej predlohy by sa mali robiť priebežne s dokončením jednotlivých etáp stavby až do roku 2010.
Slovenská filharmónia chce po päťdesiatich rokoch kúpiť nový organ. Ten, ktorý je tu dnes, je českej výroby a pochádza z roku 1956. „Už v čase, keď sa vyrábal, bol nekvalitný. Nemá dobrý zvuk a na koncertné hranie je nevhodný,“ hovorí Maxianová.
Začiatok a koniec sezóny Slovenskej filharmónie budú pre rekonštrukciu posunuté, rovnako ako Bratislavské hudobné slávnosti, ktoré sa na budúci rok začnú až v novembri. Počas rekonštrukcie od mája do októbra 2007 sa koncerty nebudú konať.
História Reduty
Budovu postavili v rokoch 1913 až 1919 v neobarokovom štýle s prvkami rokoka a secesie na mieste sýpky z 18. storočia. Fungovala tu mestská hudobná škola, boli tu koncerty a plesy bratislavskej smotánky. Sídlom Slovenskej filharmónie sa Reduta stala začiatkom 50. rokov 20. storočia.
(ena)