SME

Je tu veľa vecí, čo môžeme robiť, ale každý deň to ide stále dookola

"Vitaj, vitaj medzi nami. Zaži s nami dobré, zlé, šťastie príde ku tebe." Pesničkou vítajú v diagnostickom centre na Trnávke nové deti. Spievajú im ju počas každodenného stretnutia v telocvični - na komunite. V stredu ju spievali aj hosťom, ktorí prišli .

Komunita v telocvični je každý deň, v stredu však bola slávnostnejšia. Diagnostické centrum oslavuje 50 rokov.


"Vitaj, vitaj medzi nami. Zaži s nami dobré, zlé, šťastie príde ku tebe." Pesničkou vítajú v diagnostickom centre na Trnávke nové deti. Spievajú im ju počas každodenného stretnutia v telocvični - na komunite. V stredu ju spievali aj hosťom, ktorí prišli na oslavy 50. výročia založenia centra.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Deti sa predbiehali, kto z nich môže "novým" zavesiť na krk cukrík s obrázkom včely, ktorý k uvítaciemu rituálu patrí. Komunita prebiehala v slávnostnej atmosfére, ale riešili sa na nej aj bežné veci. Najskôr sa blahoželá oslávencom, potom každá skupina hovorí o svojom dennom programe, preberajú sa problémy, udeľujú pochvaly. Komunita je súčasťou zabehnutého programu, v centre má každá činnosť svoj čas a miesto.

SkryťVypnúť reklamu

"Je tu veľa vecí, čo môžeme robiť, ale každý deň to ide stále dookola. Pred raňajkami pol hodinu pozeráme televízor, potom sa učíme a pred obedom máme komunitu. Po nej sa pripravujeme do školy, hráme sa na dvore, športujeme a po večeri máme hodnotenie," hovorí o živote v "décéčku" 14-ročný Jaro.

Hodnotenie je dôležité. Počet dobrých bodov určuje, aké výhody alebo nevýhody deti cez týždeň čakajú. Stanka vidí najväčší rozdiel oproti normálnemu životu v tom, že nemôže ísť von, kedy sa jej zachce. "Musíme sa dobre správať, aby sme dostali priepustku a mohli ísť na víkend domov alebo na vychádzku." Stanka má 11 rokov, prechádzať vonku sa môže len s rodičom. "Tí, čo už majú pätnásť, môžu ísť sami," hovorí túžobne.

SkryťVypnúť reklamu

"Keď sa pobijem, hneď som štvrtý stupeň," vysvetľuje 12-ročný "raper" Nikolas. Spolu s Jarom sa zhodli, že nevýhoda štvrtého stupňa nespočíva ani tak v odložení vychádzok, ako v obmedzení sladkostí. To nesie ťažko hlavne Jaro, sladkosti má veľmi rád. "Keď vidím zákusky, musím sa do nich pustiť, nemôžem odolať," hovorí. Sú však aj veci, ktoré sa im v centre páčia. "Myslel som si, že to tu bude oveľa horšie," povedal Jaro. V centre sa naučil hrať na bongá. Po návrate domov začne šetriť, aby si mohol kúpiť vlastné. Domov by sa mal Jaro vrátiť už o niekoľko týždňov. DAGMAR GUROVÁ

FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ

V diagnostickom centre pracujú s deťmi aj ich rodičmi

Diagnostické centrum a Centrum výchovnej a psychologickej prevencie na Trnávke oslavuje 50. výročie svojho založenia. Je to internátne zariadenie pre deti od dvoch do 15 rokov. Psychologička centra Viera Gálová povedala, že k nim prichádzajú deti s problémovým správaním, ale aj sociálne prípady, ktoré nemajú vyhovujúce bývanie. Do centra sa dostanú na základe predbežného opatrenia, ústavnej alebo ochrannej výchovy. Deti prichádzajú aj na žiadosť rodiča, detského domova a tiež na vlastnú žiadosť.

SkryťVypnúť reklamu

V diagnostickom centre ostávajú zväčša tri mesiace. Súrodenci, ktorí majú byť umiestení v detskom domove, sa niekedy zdržia dlhšie. "Netrháme súrodencov. Hľadáme zariadenie, do ktorého môžu ísť všetci spolu. V takom prípade tu môžu ostať aj pol roka," hovorí Gálová. Teraz je v centre 54 detí.

Ponúkajú tu aj poradenstvo pre rodičov, krízovú intervenciu v spolupráci so sociálnou kuratelou a prednášky odborníkov. Pre rodičov a deti robia tiež víkendové pobyty. Riaditeľka centra Ľubica Murínová hovorí, že cieľom centra je zistiť pravdepodobné príčiny a vývoj porúch správania. Overujú vhodné výchovné postupy vzhľadom na konkrétnu situáciu v rodine a škole, posilňujú odolnosť dieťaťa voči negatívnym vplyvom a rozvíjajú jeho sociálne zručnosti.

(dagu)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 97 419
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 061
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 750
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 994
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 265
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 987
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 776
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu