Primátori jedenástich najväčších slovenských miest chcú zostať vo funkcii a opäť kandidujú. V bratislavskom Primaciálnom paláci (na snímke) chce sídliť šesť kandidátov.
FOTO SME – MIROSLAVA CIBULKOVÁ
boli falšované.
Kandidáti petičné hárky odovzdali 8. októbra. Primátor Andrej Ďurkovský 12. októbra pred skladaním sľubu volebnej komisie do jeho rúk povedal, že myslí na škandalózny priebeh doplňujúcich volieb v Petržalke, preto má komisia dohliadnuť, aby sa nič podobné neopakovalo.
Stanovisko k tomu, či mal už vtedy na mysli podozrivé petičné hárky a ani k informácii, že s rovnakými podozreniami sa na neho obrátilo niekoľko starostov, sa nám do uzavierky zistiť nepodarilo, hovorca primátora mal stále nedostupný mobil.
Falšované hárky?
Pri overovaní hárkov – a to nielen v mestskej volebnej komisii – údajne vyšlo najavo, že niektoré sú vypísané tým istým rukopisom vrátane podpisov, ktoré majú byť vlastnou rukou. Vo veci už podľa nášho zdroja existuje podanie na príslušný súd. Hovorca mestskej volebnej komisie Jozef Javůrek však takéto informácie poprel, pritom komisia má výsledky zverejniť už v stredu 18. októbra.
„Petržalská situácia“ by mohla nastať, ak primátora alebo starostu prehlasuje kandidát s nelegitímnymi hlasmi a zistí sa to neskoro. V opačnom prípade, ak komisia falšovanie prizná, z primárok vypadnú opoziční poslanci a boj o kreslá prebehne medzi pravicovými a ľavicovými blokmi.
Ako komisia pracuje
Na otázku, ako sa kontroluje pravosť osôb na hárkoch alebo ich duplicita, Javůrek odpovedal, že to fyzicky nie je možné, ale robia sa náhodné kontroly. Aj keď sa niektoré riadky v hárkoch vyčiarknu, napríklad pre chýbajúci podpis vlastnou rukou, všetci kandidáti mali ešte stále viac ako potrebných 600 podpisov.
„Ak by niekto prišiel s konkrétnym upozornením, že niektoré hárky boli sfalšované, komisia by sa tým musela zaoberať,“ pripustil Javůrek. Rozhodnutie by potom bolo v rukách súdu. Inak sa podľa Javůrka komisia stretne najbližšie až tesne pred voľbami, ktoré budú 2. decembra.
Zatiaľ jeden vylúčený
O post primátora by podľa doterajších oficiálnych informácií mali súperiť šiesti kandidáti. Súčasný primátor Andrej Ďurkovský (KDH, SDKÚ-DS), europoslankyňa Monika Flašíková-Beňová (Smer-SD, Slobodné fórum, ĽS-HZDS, SMK a SZS), podnikateľ Marian Kočner (nezávislý), právnik Rudolf Martančík (Úsvit), vedecký pracovník Karol Ondriaš (KSS) a mediátor Andrej Trnovec (SĽS).
Mestská volebná komisia minulý týždeň vo štvrtok nezaregistrovala len jedného z kandidátov – Romana Pála (Ľavicový blok). „Dal vlastnoručné vyhlásenie, v ktorom uviedol, že má trvalé bydlisko v Senci,“ povedal Javůrek. Zákon o voľbách pritom požaduje, aby mal kandidát na poslanca zastupiteľstva, starostu či primátora aspoň rok trvalý pobyt v príslušnej obci.
Volebná komisia mala mať 15 členov, napokon sľub zložilo len 14. „Zuzana Čambalová sa z rokovania vopred ospravedlnila,“ povedal Javůrek. Čambalová bola pritom do komisie nominovaná práve za Ľavicový blok.
Komisia odobrila aj 428 kandidátov na poslancov do mestského zastupiteľstva. Z tohto počtu je 100 žien. Podľa Javůrka sa skúmalo, či kandidáti nezastupujú nelegálnu politickú stranu alebo stranu, ktorej názov je totožný s názvom inej strany.
Kontroverzní nezávislí
Ako nezávislý sa na kandidátku o post primátora dostal Marian Kočner, podnikateľ známy sporom s Pavlom Ruskom o televíziu Markíza alebo kontroverznou kúpou pozemkov pod automobilkou KIA pri Žiline.
Kočner potreboval na registráciu petičný hárok s najmenej 600 podpismi. Rovnaký počet podpisov, platný pre obec s počtom obyvateľov nad 100-tisíc, museli mať aj nezávislí kandidáti na starostov či poslancov. „Marian Kočner mal asi 1600 podpisov a aj kandidáti na poslancov ich mali nadbytok,“ povedal Javůrek s tým, že všetky hárky boli podľa komisie v poriadku.
To sa týka aj ďalšieho nezávislého Pavla Bielika, ktorý opäť kandiduje na starostu mestskej časti Rača. Bielik je momentálne stíhaný za p§ťmiliónovú korupciu. Pre obvinenie, ktoré odmieta, KDH pozastavilo minulý rok jeho členstvo v strane, do volieb mu však nepostavilo žiadneho protikandidáta.
„Ľudia mi podpismi vyjadrovali dôveru,“ povedal nám pred týždňom Bielik, ktorý vraj za niekoľko dní získal viac podpisov, ako mu ukladá zákon.
Autor: lin, mi, mp