Skanska plánuje v areáli Technického skla stavať obaľovňu živočíšnych zmesí, občania protestujú.
FOTO SME – MIROSLAVA CIBULKOVÁ
Proti výstavbe je mnoho obyvateľov Dúbravky, ale aj Devínskej Novej Vsi, ktorá je susedom tejto lokality. V územnom pláne je areál určený na výrobu s rušivým vplyvom. Občania, ktorí podpísali petíciu proti obaľovni, však upozorňujú, že riziková výroba v tomto území končí, lebo výroba v Technickom skle je v útlme. „Navyše blízke okolie sa využíva na rekreáciu – jazdecký areál, záhrady a prírodná rezervácia Devínska Kobyla,“ píše sa v petícii, ktorú za dva dni podpísalo 900 ľudí.
„Proti výstavbe je aj mesto. Vo svojom stanovisku uvádza, že takýto typ výstavby považuje za nevhodný vzhľadom na rozvoj severozápadnej časti mesta,“ hovorí dúbravský poslanec Ján Sandtner.
Starosta Dúbravky Peter Polák vydal predbežné súhlasné stanovisko. Proti je však Devínska Nová Ves aj majitelia pozemkov, ktoré s areálom susedia „Výpary asfaltu sú pri vyšších teplotách karcinogénne, naviac s prevádzkou obaľovne súvisí hluk a dym,“ hovorí Sandtner.
Občania, ktorí protestujú proti výstavbe obaľovne, chcú, aby sa k takejto výstavbe vyjadrilo dúbravské zastupiteľstvo a navrhujú revitalizáciu areálu.
Hovorkyňa Skanskej Magdaléna Dobišová tvrdí, že občianske združenie proti výstavbe obaľovne zámerne občanov zavádza. „Zanedbateľný vplyv obaľovne na životné prostredie dokazujú výsledky dvoch nezávislých posudkov. Jeden spracovala firma Aquatest P&R a podobne dopadol aj posudok z ministerstva životného prostredia.“ Dodáva, že Skanska sa zúčastnila dvoch verejných zhromaždení. „V Dúbravských novinách sme uviedli adresu obalovna@skanska.sk, na ktorú môžu občania písať a vyžiadať si environmentálne posudky, výsledky merania emisií z českých obaľovní. Do dnešného dňa neprišla ani jedna otázka, ani jeden kontakt.“
Zámer stavby v súčasnosti posudzuje ministerstvo životného prostredia.
Autor: japa