Mestské divadlo pred decembrom 1881. Vpravo vidno súsošie sv. Jozefa, ktoré záhadne zmizlo v 40. rokoch 20. storočia.
FOTO – ARCHÍV MESTA BRATISLAVY
Kedysi a dnes
Budova SND stojí na mieste, kde od roku 1776 do roku 1884 stálo Mestské (kamenné) divadlo, ktorého stavbu financoval gróf Juraj Csáky. Postavili ho podľa návrhu architektov H. Helmera a F. Fellnera v roku 1886 v eklektickom štýle. Obaja architekti sa neskôr stali autormi projektov divadelných budov v mnohých európskych krajinách.
Prvou premiérou bolo predstavenie súboru budapeštianskej kráľovskej opery Bánk Bán od Ferenca Erkela. Po roku 1900 v divadle pôsobili českí umelci, najmä brniansky súbor s predstaveniami českej klasiky.
Po vzniku 1. československej republiky bolo v roku 1920 založené Slovenské národné divadlo, pôsobili v ňom ale najmä českí umelci. Prvú slovenskú operu uviedli v roku 1926 – Kováč Wieland Jána Levoslava Bellu (prvou slovenskou operou je však Krútňava Eugena Suchoňa).
Počas vojny sa aj divadlo stalo terčom bombardovania, povojnové opravy sa vykonávali až v rokoch 1949 a 1950. V roku 1950 sa osamostatnil činoherný súbor, presťahoval sa do budovy, ktorá nesie meno jedného z najslávnejších slovenských spisovateľov a dramatikov Pavla Országha Hviezdoslava.
V rokoch 1969 až 1972 prešla budova veľkou rekonštrukciou. Značné prestavby sa robili v interiéri. K zadnej časti divadla dobudovali prístavbu pre administratívu podľa projektu architekta Hirtha a dobudovali aj priestory pod prístavbou a pod Komenského námestím, kde sú sklady dekorácií a priestranné tanečné sály na baletné skúšky.
Pod jednou strechou
V súčasnosti v divadle pôsobí baletný súbor aj súbor opery, a keďže Bratislava nemá operetnú scénu, divadlo uvádza aj operety. V Balete SND pôsobili mnohí významní tanečníci, v repertoári bolo mnoho krásnych baletov. Spomínam si na moju prvú návštevu divadla – na predstavenie detského baletu Luskáčik.
SND i dnes uvádza predstavenia pre deti, niekoľko rokov hraným predstavením je Snehulienka a sedem pretekárov Vaša Patejdla. Pretekári sú dôkazom, že balet sa dá robiť veselo aj na kolobežke. Mala som tú česť byť na premiére a hoci je to už dlhá doba, rada spomínam na stretnutie s pánom Satinským.
Opera má tiež v repertoári predstavenia pre deti i dospelých, ktoré sú atraktívne aj pre zahraničných turistov. Odporúčam predstavenie Tajomný kľúč, ako stvorené na prvé dotyky s divadlom.
K budove SND patrí i nádherná Ganymedova fontána z roku 1888. Autorom fontány je architekt Viktor Tilgner, ktorý ju projektoval na doplnenie krásnej budovy divadla. V čase svojho vzniku to bola jediná okrasná fontána v Bratislave, ostatné slúžili ako zdroj vody pre obyvateľov mesta. Fontána je stvárnením príbehu z gréckej mytológie, príbehu chlapca Ganymeda, ktorého najvyšší boh Zeus unáša v podobe orla na Olymp. Súčasťou fontány sú však aj typické dunajské ryby – zubáč, kapor, sumec a šťuka a tak autor spojil históriu so súčasnosťou. Výsledkom je nádherné dielo, bez ktorého si Národné divadlo ani nevieme predstaviť.
Autor: ANDREA SEKANOVÁ (sekanova.blog.sme.sk)