Piesočný vrch Sandberg je svetoznáma lokalita neogénnych skamenelín. Našlo sa tu vyše 300 druhov fosílnych organizmov. More, v ktorom tieto živočíchy žili, sa tu rozprestieralo pred 16 – 14 miliónmi rokov. Sandberg bol striedavo morským dnom, plážou a útesom. Našli sa tu aj zvyšky obrovských chobotnatcov a fragmentov opíc, prapredkov dnešných gibonov. »FOTO SME – PETER ŽÁKOVIČ |
Okolo Sandbergu začali včera dobrovoľníci stavať ochranný drevený plot. Prírodný unikát v Devínskej Novej Vsi je už dlhé roky miestom, kam chodia okrem turistov aj psičkári, cyklisti a vandali. Plot im má zabrániť v ďalšej devastácii chráneného areálu.
„Je to náš prvý krok, ohrozená je fauna aj flóra Devínskej kobyly, nachádza sa tu nálezisko 350 fosílií,“ pripomína Jozef Rajchl z Turistickej a informačnej kancelárie Devínskej Novej Vsi.
Platí tu štvrtý stupeň ochrany z piatich, chodci by sa tu vôbec nemali pohybovať mimo turistických chodníkov.
Podľa Rajchla tu kedysi boli široké nánosné terasy, no ľudia si z vrchu spravili šmykľavky a deti sa sem chodia hrávať s formičkami. „Svah sa zosúva, pred piatimi rokmi to ešte bola súvislá stena,“ hovorí a ukazuje na zosunutý stred steny.
Na Sandbergu sú fixkou napísané vulgarizmy a vyryté nápisy, ľudia z lokality vyplašili aj chránené včeláriky, ktoré tu hniezdili. Zostali tu len prázdne diery v skale. „Sú viazané na pieskovec, takže inde u nás neprežijú,“ povedal Rajchl. Ešte ich zopár zostalo na dolnom pieskovci.
Oba vrchy sú pre eróziu aj nebezpečné pre ľudí. Momentálne pod Sandbergom hliadkujú pracovníci Chránenej krajinnej oblasti Záhorie, ktorí majú právomoc ukladať pokutu.
Oplotenie by podľa ochranárov malo mať hlavne psychologický charakter.
„Pletivo zatiaľ na plot nechceme dávať z estetických príčin, budú tu len drevené stĺpy a priečky z dosák. Uvidíme, koľko vydržia, pletivo by bolo tvrdšie opatrenie. Nechceme hneď ľudí sankcionovať, ale ich v prvom rade naučiť, aby si vážili, čo tu máme.“
Plot sa bude nachádzať v rozmedzí sto metrov pod Sandbergom a tiež hore na skale, aby sa tam nedalo chodiť a zliezať tadiaľ dole. Umelo vytvorené chodníčky ku skale ochranári zahrabú.
Prístupný zostane len jeden chodník, zadnú cestičku zo strany od lesa preznačia a sprístupnia. Pri plote budú informačné tabule o ochrane územia a nebezpečenstve zosuvu.
„Budeme sa snažiť, aby sa toto jedinečné nálezisko a prírodný unikát zachránil pre ďalšie generácie,“ hovorí Rajchl.
Ako dodal, je možné, že pre cyklistov tu bude platiť výnimka.
Plot je však len jednou z viacerých aktivít na ochranu Sandbergu. Nasledovať má osvetová kampaň na školách a pre širokú verejnosť. Ochranári spolu s pracovníkmi turistickej kancelárie tu chcú tiež revitalizovať všetky turistické chodníčky a preznačkovať ich.
Drevená zábrana by mala byť pod skalou hotová už dnes. Na jej vytvorení spolupracujú dobrovoľníci z Chránenej krajinnej oblasti Záhorie a sponzor, ktorý zadarmo hĺbi diery na stĺpy.
Okolo Sandbergu sa v minulosti – rokoch 1997 a 98 – už nachádzalo oplotenie, to však bolo vandalmi zničené.