Petržalskí poslanci chcú, aby do prijatia nového územného plánu mesto schválilo zoznam verejnej zelene v mestskej časti, ktorá má ostať zachovaná a kde sa nemá stavať.
ILUSTRAČNÉ FOTO – PAVOL FUNTÁL
Územný plán, ktorý na poslednom rokovaní zamietli mestskí poslanci, podľa ochranárov ešte nie je stratený a netreba ho odkladať na obdobie po voľbách.
„Niektoré regulatívy by sa mohli vyňať a schváliť ako všeobecne záväzné nariadenia, takisto aj zoznamy nedotknuteľnej zelene,“ povedal Mikuláš Huba zo Spoločnosti za trvalo udržateľný život. Podľa neho sa to stalo pred niekoľkými rokmi v Brne.
Aj petržalskí poslanci v utorok prijali výzvu mestským poslancom, aby schválili zoznam verejnej zelene v mestskej časti, ktorá má ostať zachovaná. „Išlo nám o to, aby bolo jasné, kde sa nemá stavať – zachovať sa má aj vnútrobloková zeleň,“ povedala Anna Dyttertová (KDH), ktorá je aj mestskou poslankyňou a návrh v Petržalke presadila.
„Je to právny nezmysel,“ povedala Eva Chudinová z magistrátu. Tvrdí, že stavebný zákon takýto postup nepozná a mesto sa nebude uberať týmto smerom. „Neviem o tom, že by sa do volieb niečo s plánom chystalo. Najlepšie by však bolo plán schváliť, ako je, a potom ho dopĺňať,“ povedala Chudinová.
Ochranári sa bránia
Ochranári odmietajú vyhlásenia mesta, že zapríčinili neschválenie nového územného plánu, a teraz sa otvára cesta na novú divokú výstavbu. „Nerobíme si ilúzie, že sme rozhodnutie poslancov výrazne ovplyvnili. Tí mali na svoj hlas proti svoje dôvody, a boli to iné dôvody ako naše,“ povedal Huba.
Ochranári podali podľa Hubu 207 konkrétnych pripomienok k plánu, ale prijaté boli len dve a okolo 20 magistrát vzal na vedomie. „Nevedno, aký je medzi tým rozdiel,“ povedal Huba.
Katarína Šimončičová, ďalšia z ochranárov povedala, že mesto ignorovalo aj požiadavky občanov. „V marci si pozvalo do Zrkadlovej siene Primaciálneho paláca, ktorá má kapacitu asi 200 miest, vyše tisíc ľudí s pripomienkami a vyhradila na ich prerokovanie tri hodiny,“ povedala Šimončičová. Na to, aby sa každému občanovi venoval minimálny čas, pritom bolo treba najmenej 80 hodín. „Mesto si tak len formálne splnilo svoju zákonnú povinnosť,“ povedala environmentalistka Ľubica Trubíniová.
Čo bude ďalej
Mesto tvrdí, že pri prerokúvaní bolo všetko v poriadku, čo potvrdilo aj kladné stanovisko krajského stavebného úradu. „To chceme právne napadnúť,“ povedala Trubíniová.
Ďalej chcú ochranári osloviť krajský stavebný úrad s otázkou, ako postupovať, lebo stavebný zákon neurčuje, čo v prípade, že sa územný plán neschváli.
Pripomenuli príklad Prešova, kde prokurátor podal protest proti procesnému pochybeniu pri príprave územného plánu, a ten sa musel vrátiť do počiatočnej fázy.
Pred letom Trubíniová povedala, že ak by sa plán schválil, ochranári by podali podnet na prokuratúru. „Teraz to nemôžeme urobiť, lebo podnet sa dá podať len po schválení dokumentu,“ povedala Trubíniová.
Mesto sa mení
Ďalšou možnosťou by bolo moratórium, ktoré by pozastavilo povoľovanie výstavby a predaje pozemkov dovtedy, kým by bol nový plán platný. „Podľa primátora sa to nedá, lebo mesto sa stále mení,“ povedala Šimončičová. Ochranári však upozorňujú, že zmeny sa robia málokedy na podnet občanov, ale väčšinou na objednávku investorských skupín či ľudí, ktorí chcú stavať.
„Niektoré zmeny, napríklad zastavanie Vinohradov, napríklad nie sú v súlade s územným plánom samosprávneho kraja, ktorý je mestskému plánu nadradený,“ povedal Huba.
Napriek tomu, že mesto má hlavného architekta, má podľa ochranárov menšie právomoci ako pracovníčka stavebného úradu. „Nielen občania, ale aj investori by mohli oceniť, keby sa stanovili jasné pravidlá na predaje a prenájmy majetku mesta či mestských častí,“ povedala Elena Pätoprstá z občianskeho združenia za zachovanie Sadu Janka Kráľa. Podnikatelia by sa podľa nej nemali báť pomenovať úradníkov, ktorí sú úplatní.
Sad Janka Kráľa ohrozujú aj cesty
Ochranári nový územný plán kritizovali aj v súvislosti so Sadom Janka Kráľa. „V jeho návrhu je zakreslená nová cesta, ktorá by mala viesť západnou stranou sadu od Viedenskej k Aupark Tower,“ povedala občianska aktivistka Elena Pätoprstá.
Dodala, že dopravný inšpektorát mesta poukazoval pri pripomienkach k stavbe Aupark Tower na to, že ak takáto stavba v tomto území pribudne, bude treba riešiť aj dopravnú situáciu, lebo terajšia kapacita nebude postačovať. Okrem veže má v susedstve sadu pribudnúť niekoľko ďalších budov – jedna sa už stavia. To zvýši aj dopravnú záťaž územia v tesnej blízkosti parku, ktorý už v súčasnosti takmer hraničí s diaľnicou.
(japa)