Je niečím tento ročník iný, alebo ste stavili na osvedčenú réžiu?
"Pri zachovaní voľného vstupu pre verejnosť (a dodržaní rozpočtu, ktorý sa od prvého ročníka nemení) sme výrazne rozšírili program - najmä o hrané celovečerné filmy, ktoré majú diváci najradšej. Kým vlani sme premietali 15 filmov, program štvrtého ročníka tvorí 25 filmov, dva koncerty na Hviezdoslavovom námestí a diskusia - okrúhly stôl. Viac predstavení bude v kine Tatra, ktoré sme vlani použili len na slávnostné otvorenie festivalu. V kine Mladosť budú v sobotu a nedeľu i nočné predstavenia so začiatkom o 22.00. Zásadné zmeny neboli nevyhnutné, pretože už od prvého ročníka vyvoláva naša prehliadka veľkú pozornosť publika. Skôr sa usilujeme dotiahnuť niektoré detaily - aktivizovať stredné školy, večerné predstavenia, program na nedeľné predpoludnie."
Na ktorý z filmov sa najviac tešíte?
"Tohto roku sa nám pošťastilo zostaviť program zo samých zaujímavých filmov, takže teším sa na každý z nich. Chačipe a Raňajky na Plute majú na našom festivale distribučnú premiéru, poviedkové Neviditeľné deti uvedieme v predpremiére. Švédsko-poľská dráma Cesta Niny je mimoriadne predstavenie. Nemecká snímka Margarete Steiffová je síce v slovenskej distribúcii už rok, ale po predčasnom skončení projektu digitálnych videokín ju nikde nepremietajú."
Podľa akých kritérií vyberáte festivalové filmy?
"Chceme ponúknuť kolekciu známych i menej známych diel najrôznejších žánrov, aby sme divákom umožnili porovnávať a hodnotiť, ale predovšetkým, aby sme aj týmto spôsobom potvrdili, že rôznorodosť nemusí vyvolávať konflikty a agresivitu, naopak, môže robiť náš svet pestrejším a náš život bohatším. V odbornejšie ladenej časti prehliadky sme v minulosti predstavili tvorbu českých a slovenských televízií, teraz prechádzame na profily jednotlivých tvorcov. Pripomenieme si dielo nebohého českého dokumentaristu Pavla Kouteckého, svoje filmy uvedie režisérka Kristína Vlachová. Divácky najatraktívnejší cyklus Menšiny vo svetovom filme chce zhrnúť náročnejšie snímky s témou minorít."
Hosťom festivalovej diskusie bude dramatik Bengt Ahlfors, Fín píšuci po švédsky. Prečo práve on?
"Fínski Švédi sú svojrázna menšina. Vo Fínsku majú zaručené všetky podmienky na vzdelanie, kultúrny, spoločenský, politický i duchovný život vo švédskom jazyku a hoci ich v plnej miere využívajú, prirodzene sa cítia byť fínskymi občanmi. Takže otázkou je, či sa Bengt Ahlfors, umelecký šéf a dramaturg helsinského Švédskeho divadla (Svensa Teatern) a Malého divadla (Lilla Teatern) považuje za švédsky hovoriaceho Fína alebo za vo Fínsku žijúceho Švéda a či to preňho niečo znamená."
(vju)