Kino Hviezda sa má prestavať na komplex troch kinosál. FOTO SME – PETER ŽÁKOVIČ
V priestoroch kina Slovan je dnes divadlo West. Pasáž, ktorá k nemu viedla, vedie k McDonaldu. FOTO SME – PAVOL FUNTÁL
Kiná v Bratislave miznú, menia sa na obchody či diskotéky. Pod ich zánik sa okrem iného podpísali aj multiplexy v obchodných centrách, drahá technológia a domáca produkcia na DVD nosičoch.
Pasáž, ktorá viedla ku kinu Slovan, vedie do McDonaldu. V priestoroch kina je divadlo West. Na divadlo (Astorka) sa zmenilo aj kino Pohraničník na Námestí SNP. V priestoroch kina Praha na Poštovej je obchod s oblečením. Z kina Mier kníhkupectvo. Kino Nádej v Rači zaniklo, bude tu kultúrny dom.
Stagnujúcim kinom v centre mesta je už dlhšiu dobu Hviezda. Chátrajúca kinosála má minimum návštevníkov, posledná veľká generálna oprava všetkých technických zariadení bola pred 11 rokmi. O budúcnosti kina rozhodnú na najbližšom zastupiteľstve mestskí poslanci.
O kúpu celého objektu, v ktorom je kino, má záujem už dlhší čas spoločnosť Bioscop, ktorá kino prevádzkuje od roku 1992. Zámeru Bioscopu však bránili spory s nájomníkmi, ktorí bývali nad kinom. „Žaloby nájomníci už stiahli, dom je vysporiadaný. Požiadali sme mesto o odpredaj," hovorí Juraj Vajda z Bioscopu. Spoločnosť by rada ešte na jeseň kino zavrela a celý objekt zbúrala, plánuje tu postaviť nový komplex kín v centre mesta s troma kinosálami.
Hviezda je v súčasnosti v dezolátnom technickom stave. Bioscop za objekt mestu ponúkne sumu vo výške, ktorú stanoví znalecký posudok, plus vysporiadanie sa s piatimi nájomníkmi, ktorým ponúkne byty alebo finančnú náhradu. Zánik Hviezdy má byť výnimočný tým, že kino má načas zmiznúť, aby sa zmenilo na viac kinosál.
V tejto súvislosti sme sa zaujímali o osud iných kín, ktoré zanikli. V priestoroch kina Dukla, ktoré bolo prvým panoramatickým kinom na Slovensku, bol donedávna hudobný klub Babylon. Usporadúvali sa tu koncerty.
Okrem tých, ktoré fungovali za socializmu a zanikli po revolúcii, skončili už aj niektoré projekty, ktoré vznikli relatívne nedávno. Medzi ne patria aj dve veľmi odlišné kiná – filmový klub 901 a 3D kino Orange Imax.
Prvé trojdimenzionálne kino v Bratislave Orange IMAX začalo premietať 31. októbra 2002 a skončilo v máji tohto roku. Kinosála Orange IMAX bola v priestoroch Avion Shopping parku na Ivanskej ceste. Mala 345 miest a plátno veľkosti šesťposchodového domu. Jeho otvorenie bolo spojené s veľkou reklamnou kampaňou a úvahami, či 3D kino neohrozí kiná s bežnou technikou.
Rovnaký typ kina skončil minulú jeseň aj vo Viedni. Podľa odborníkov za krach týchto kín môže drahá technológia a málo filmových titulov 3D.
Študentský filmový klub 901, ktorý sídlil na Račianskej ulici v priestoroch Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského a zameriaval sa na nekomerčné filmy pre fajnšmekrov, posledný raz premietal v marci 2003. Dôvodom jeho zániku bolo zvýšenie nájomného.
Kino Mier pri Liga pasáži patrilo medzi obľúbené aj pre svoju polohu v centre mesta. Vystriedalo ho kníhkupectvo.
FOTO SME – PAVOL FUNTÁL, ARCHÍV SFU