Budovu na Panskej 35 dal pred sto rokmi postaviť lekárnik Adler v historizujúcom štýle, aby v jej prízemí mohol umiestniť nábytok a zariadenie unikátnej lekárne, ktorá bola pôvodne v 18. storočí v jezuitskom kolégiu na Kapitulskej ulici FOTO – ARCHÍV |
Medzi priority mesta na roky 2003 – 2006 patrilo aj prinavrátenie zariadenia lekárne U Salvatora do jej pôvodných priestorov na Panskej ulici. Vlastník – firma Araver z Trenčína pred deviatimi rokmi presťahovala zariadenie do Trenčianskych Teplíc. Primátor Andrej Ďurkovský povedal, že cena, ktorú firma žiada za nábytok a vybavenie lekárne, bola neakceptovateľná.
Vzácny mobiliár – barokový nábytok, ktorý tvoril interiér, spolu so zázemím a liekmi v roku 1995 v privatizácii kúpila magistra Júlia Selecká za 1,7 milióna. Lekáreň pol roka prevádzkovala a potom ju predala firme Araver.
Od Araveru vtedy mesto chcelo za prenájom 20-tisíc ročne za meter štvorcový, majiteľ firmy Jaroslav Závodský považoval túto cenu za privysokú a interiér presťahoval do Trenčianskych Teplíc. Keď mesto v súčasnosti prejavilo záujem získať lekáreň naspäť, Závodský bol ochotný zariadenie predať za 20 miliónov. (Medzitým majetok previedol z firmy do svojho osobného vlastníctva.)
Starostlivosť o cenný nábytok má kontrolovať pamiatková inšpekcia ministerstva kultúry. Naposledy ho kontrolovali pred dvoma rokmi. Vtedy bol uložený vo firemnej prevádzke spoločnosti Araver v Trenčianskych Tepliciach. Nepoužíval sa a bol ošetrovaný.
Potom mal stav nábytku kontrolovať Krajský pamiatkový úrad Trenčín. Obhliadku sa pokúšal vykonať viackrát a vlastníka opakovane vyzvali na sprístupnenie mobiliára. Ten však na predvolania nereaguje.
Priestory lekárne U Salvatora sú zatvorené a neprístupné už desať rokov. Prízemie domu na Panskej 35 má ôsmy rok už bez lekárenského zariadenia od mesta prenajaté firma Spectrum Reality. Nájomné je 250 korún za meter štvorcový ročne.
V zmluve bola podmienka, že priestory sa budú opäť využívať ako lekáreň. Vtedajší primátor Peter Kresánek ich firme prenajal na necelých desať rokov. Firma však priestor nikdy nesprevádzkovala. Pred piatimi rokmi začala v budove, ktorá je kultúrnou pamiatkou, bez povolenia stavebné úpravy. Čiernu stavbu vo vnútri objektu, ktorý mal byť prispôsobený na kaviareň, zastavila pamiatková inšpekcia a stavebný úrad. Odvtedy sa v priestoroch nič nedeje.
Dom spravuje mesto, ale keďže zatiaľ nie je majetkovo vysporiadaný, priestory v ňom nemôže predávať , len prenajímať.
Podľa našich informácií sa však kauza priestorov lekárne aj zariadenia opäť otvorila. Prihlásili sa dedičia, ktorí si uplatnili reštitučné právo na priestory lekárne aj jej zariadenie. Po roku 1948 bola totiž skonfiškovaná len polovica domu na Panskej 35 a tú po roku 1990 získalo mesto. Druhá polovica domu mestu nikdy nepatrila. Nebola vyvlastnená a mesto dlho nevedelo vypátrať jej vlastníkov. Ako posledný majiteľ bola uvedená rodina Hlavats.
Autor: japa