Devätročná práca Ďurkovského vedenia mesta, na ktorú ročne išli tisíce korún, vyšla nazmar. V Bratislave stále platí starý územný plán z roku 1976.
FOTO SME – PAVOL FUNTÁL
Nový územný plán, ktorý vedenie mesta pripravovalo deväť rokov a tento rok mediálne propagovalo, stroskotal. Potvrdila to hovorkyňa magistrátu Eva Chudinová.
„Považujeme za nešťastné, ako celá vec dopadla, ale do volieb už nechystáme žiadne ďalšie kroky, čo sa územného plánu týka,“ povedala Chudinová.
Podľa nej každý, kto bude chcieť stavať, sa teraz môže odvolávať na starý, stále platný plán, ktorý bol niekoľkokrát aktualizovaný. Práve tieto aktualizácie donedávna kritizovali ochranári, podľa ktorých išlo často o ústretové kroky voči konkrétnym investorom.
Mesto naopak tvrdí, že na niektorých územiach, ktoré mohol nový plán uchrániť, teraz hrozí výstavba. „Týka sa to napríklad parčíka na Belopotockého ulici či Železnej studienky, kde sú investorské tlaky,“ povedala Chudinová.
Nespokojné sú aj Vajnory, ktoré chceli zastaviť pripravovanú výstavbu technologického parku Cepit na svojom území. V aktualizácii starého plánu z minulej jesene sa na poliach pri rezervácii Šúr už môže začať stavať.
Primátorov návrh neprešiel v zastupiteľstve ani na druhý pokus. V júli materiál sám stiahol, lebo sa prihlásilo mnoho poslancov s pozmeňujúcimi návrhmi. V lete sa o návrhoch diskutovalo, ale poslanci neboli spokojní. Príprava plánu je podľa mesta zložitý proces a ak sa chcú zapracovať konkrétne zmeny, napríklad záhradkárskej oblasti v Dúbravke na stavebné pozemky, trvá to pridlho.
Minulý týždeň návrh nepodporili najmä poslanci z klubu SDKÚ-DS, ktorí mali nevypočutých návrhov najviac. Ich šéf Milan Cílek ešte v lete naznačil, že nemá problém návrh podporiť, lebo sa vždy dá dodatočne zmeniť. Minulý týždeň však už spolu s kolegami hlasoval proti.
Podľa neho bol problém v tom, že poslanci boli v júli postavení pred hotovú vec. „Naše návrhy na zmeny v Ružinove, Novom Meste, Petržalke, Dúbravke a Rači boli zásadné, a nepodarilo sa ich do materiálu dostať,“ povedal Cílek.
To, že územný plán neprešiel, nepovažuje Cílek za tragédiu. Podľa neho je čas pokračovať v jeho schvaľovaní po voľbách. „Nemyslím si, že naše hlasovanie dostalo plán späť do počiatočného štádia,“ povedal.
Pokus vrátiť plán do rokovania urobil minulý týždeň poslanec Alexander Berkovič. V bode rôzne navrhol predložiť návrh poslancom opäť tento mesiac, doplnený o vyjadrenie hlavného architekta Štefana Šlachtu a o návrh ďalšej spolupráce s ochranármi. Berkovič sa pritom pri hlavnom hlasovaní zdržal. Jeho návrh večer nepodporili už ani poslanci z klubu KDH – zo 43 poslancov sa ich až 19 zdržalo.