Nestalo sa tak, poslanci tesným rozhodnutím poslali vec späť výberovej komisii, ktorej odporučili, aby konanie zrušila. Pri jednej z ponúk, podľa našich informácií od firmy HB Reavis, nastal totiž administratívny problém v podateľni, ktorý by sa dal vysvetliť aj tak, že došlo k manipulácii.
Ide o lukratívne pozemky medzi Starým mostom, Kočánkovou, Klokočovou a Einsteinovou ulicou s celkovou rozlohou takmer 100-tisíc metrov štvorcových.
Pôvodne ich chcelo mesto predať práve HB Reavisu za výhodnú cenu dvetisíc korún za meter štvorcový ako kompenzáciu za zníženie veže Aupark Tower.
Záujem o kúpu pozemkov prejavili okrem HB Reavisu firmy Erste Savm, BP Enterprise a Menolli. O ďalšom postupe teda musí rozhodnúť výberová komisia.
Toto riešenie však poslanci v júli neprijali a poverili riaditeľku magistrátu, aby zorganizovala predaj. Hovorilo sa aj o tom, či by nebolo vhodné pozemok vysúťažiť v tendri, ale to sa nestalo.
Navrhovaná cena pozemkov je teraz osemtisíc korún za meter štvorcový. Okrem toho museli firmy zložiť zálohy vo výške desať percent z kúpnej ceny, teda vyše 78 miliónov korún.
Na pozemkoch stoja nehnuteľnosti, ktoré sú vo vlastníctve mesta, napríklad šesť ubytovní, sklady, jedáleň, kotolňa.
Komisia mala ponuky otvoriť 6. septembra, pre spornú ponuku ich však nechali zatvorené. Poslanci mohli včera rozhodnúť, či všetky obálky otvoria a vyhodnotia, alebo spornú ponuku vylúčia a vyhodnotia ostatné tri, alebo ponukové konanie dajú zrušiť.
Viacerí poslanci obvinili magistrát, že išlo ak nie o manipuláciu, tak o pochybenie pracovníkov. „Uchádzač nemôže niesť dôsledky pochybenia magistrátu,“ povedal Pavol Baxa (KDH). „Ak by sme konanie vyhodnotili, išlo by o precedens. Územie za Starým mostom treba rozvíjať, ale transparentne,“ povedal Martin Kuruc (SDKÚ-DS).
„V podateľni nedošlo k manipulácii. Jedna ponuka prišla bez sprievodného listu a preto bola pečiatka na obálke, ostatné dostali pečiatku na sprievodný list,“ povedala riaditeľka magistrátu Anna Pavlovičová.
Málo sa hovorilo o tom, že lokalita by sa mohla zachovať pre mesto a zmeniť na oddychovú zónu pre Bratislavčanov.
O pozemky pôvodne prejavili záujem viaceré finančné skupiny, ktoré majú v meste už rozbehnuté aktivity. Cenu osemtisíc za meter štvorcový ponúkla spoločnosť J&T, no napokon od kúpy odskočila.