Staré Mesto je jednou z oblastí mesta, ktorá sa neúmerne zahusťuje, tvrdia ochranári.
FOTO – ARCHÍV SME
Ochranári rozbehli kampaň, aby ukázali, že s plánom v navrhovanej podobe nesúhlasia. „Nespĺňa mnohé zásadné požiadavky občanov, a preto ho považujeme za nekvalitný,“ píše sa v liste, ktorý od ochranárov dostali poslanci. V prípade, ak sa návrh schváli, zvažujú ochranári podanie na prokuratúru.
Návrh územného plánu, ktorý mesto pripravovalo deväť rokov, primátor Andrej Ďurkovský stiahol z rokovania v júli. Diskusia sa rozvetvila, mnohí poslanci vystúpili s návrhmi na zmeny, ktorými ich poverili voliči. Primátor otvorene povedal, že návrh chce presadiť, a preto by sa mali návrhy poslancov prerokovať v lete.
Niektorí poslanci, napríklad Pavel Blažej z klubu SDKÚ-DS, sa vyjadrili, že návrh nepodporia, lebo mesto sa s nimi nebavilo.
Problém s návrhom mal aj architekt a poslanec z rovnakého klubu Andrej Petrek. Ten predložil niekoľko pripomienok, ktoré sa týkali skôr formy ako obsahu, a tie mesto do návrhu premietlo.
Oveľa vážnejšie výhrady však majú ochranári. Ešte v lete poslali na magistrát list, v ktorom analyzujú nedostatky plánu. Magistrát odpovedal, že odpovede nemôže poskytnúť, lebo ich nemá. Ochranári sa proti tomu odvolali.
Návrhu vyčítajú, že ho pripravovali len architekti a inžinieri, ale nie geografi či ekológovia a ľudia, ktorí sa zaoberajú trvalo udržateľným rozvojom. „Prečo spracovatelia neurobili sociologický prieskum, aby spoznali názory a očakávania obyvateľov mesta?" pýtajú sa ochranári. Prekáža im, že mesto robilo narýchlo čiastkové aktualizácie starého územného plánu, aby sa mohli začať niektoré investičné akcie.
„Plán predpokladá celý rad rozvojových zámerov v konflikte s ochranou prírody," tvrdia ochranári. Je podľa nich chybou búranie hodnotných domov či celých zón a zahusťovanie už aj tak prehustenej zástavby na úkor zelene. Výstavbou sa znehodnocujú vinohrady i okolie Dunaja. Namiesto zelených zón na oddych sa plánuje zastavanie nábrežia.
Predpokladá sa výstavba takzvaných málopodlažných domov na Kalvárii či Mudroňovej. Často pritom ide o stavby, ktoré zastavanou plochou i podlažnosťou pôsobia rušivo, tvrdia ochranári.
Starostka Vajnôr Anna Zemanová chcela dosiahnuť, aby sa z návrhu vypustili lokality, kde má stáť technologický park Cepit. „Nepodarilo sa nám to, ale na pripomienke trváme. Počkáme, ako to dopadne,“ povedala starostka.
Rozvojové územia
Územný plán určuje okrem lokalít, kde sa má stavať menej, tiež zóny, kde má byť veľká výstavba:
* nábrežia Dunaja – tu sa ráta s veľkou urbanizáciou
* severovýchod (Rača, Vajnory) – výstavba technologických parkov
* severozápad (Vinohrady) – nová luxusná rezidenčná mestská štvrť
* južné mesto (Petržalka, Jarovce) – výstavba nového dopravného systému
* okolie Čunova – podľa mesta tu má prevládať šport a trávenie voľného času
* Pálenisko (okolie letiska) – logistické centrum
(lin)
Roky hádzali hrach na stenu len symbolicky
Hádzanie hrachu na stenu magistrátu a živá reťaz na ochranu lesíka na Krasovského ulici pri Sade Janka Kráľa. Obe podujatia pripravili aktivisti a miestni ochranári z iniciatívy Bratislava nahlas, aby upozornili na svoje požiadavky v súvislosti s územným plánom.
Aktivisti požiadali listom všetkých mestských poslancov, aby dnes územný plán mesta neschválili.“ Neviedla sa seriózna diskusia,“ povedala Ľubica Trubíniová, jedna z organizátorov akcií. Podľa nej roky hádzali hrach na stenu magistrátu len symbolicky, v utorok naozaj. „Zodpovední pracovníci magistrátu väčšinu zásadných pripomienok ignorovali,“ povedala pred desiatkami prítomných, ktorí si tiež prišli zahádzať.
„Prišla som, pretože chcem, aby mesto našlo nejakú rovnováhu medzi záujmami investorov a obyčajných ľudí,“ povedala Martina Badidová, ktorá prišla na námestie so svojím psom. „Zachovať zeleň a lepšie podmienky pre psičkárov,“ dodala. „Mesto by si malo zachovať svoju tvár pred turistami.“
Režisérka Marta Gogálová si myslí, že väčšina poslancov a otcov mesta sa riadi heslom „po mne potopa“. „Je to len zdanie, že mesto krásnie, ukrajujú zo zelene, stavia sa bezhlavo, história sa ignoruje, miesto fontány je na Hlavnom námestí akýsi bazén,“ rozčúlená krútila hlavou. Mesto však hovorí, že vyšlo občanom v maximálnej miere v ústrety.
Hovorkyňa magistrátu Eva Chudinová hovorí, že pripomienky aktivistov boli dôsledne posúdené, čo potvrdil aj Krajský stavebný úrad a prokuratúra. Podľa nej na petržalskom nábreží, kde má stáť celomestské centrum a ktoré ochranári uvádzajú ako negatívny príklad, je plánovaná výstavba s jedinou výškovou budovou, a nie množstvom nekoncepčne postavených mrakodrapov.
(dot)
Niekoľko desiatok ľudí prišlo v utorok hádzať hrach na stenu magistrátu.
FOTO – SME – PETER ŽÁKOVIČ