Svedectvá politickych väzňov a utláčaných režimom si môžu spolu s fotografiami z krajín ako Tibet, Čína, Bielorusko alebo Kuba pozrieť Bratislavčania na Hviezdoslavovom námestí. Putovná výstava Ploty hanby tu bude dozajtra. FOTO SME – MIROSLAVA CIBULKOVÁ |
Ploty ako symbol rozdelenia odvčera, paradoxne, na Hviezdoslavovom spájajú. Slovensko a Poľsko s Bieloruskom, Kubou, Čínou, Severnou Kóreou, Barmou alebo Tibetom.
Putovná výstava fotografií Ploty hanby z koncentračných táborov, väzení a zásahov moci v totalitných krajinách je tu prístupná dozajtra. Potom bude až do 23. októbra cestovať po ďalších ôsmich mestách Slovenska.
„V niečom sú podobné tomu, čo sa kedysi dialo aj tu,“ povedal o snímkach Milan Nič z nadácie Pontis, ktorá výstavu u nás pripravila v spolupráci so združením Hlava 98 a poľskou organizáciou Centrum pre teóriu a prax demokracie. Napríklad v Bielorusku sú dodnes ľudia prenasledovaní za svoje presvedčenie a túžbu po slobode slova, tak ako u nás v 50. alebo 80. rokoch. „Nielen politici, ale aj občania sa musia voči tomuto násiliu postaviť,“ dodal.
Výstava má prispieť k zmene povedomia ľudí. „Na svete ešte stále fungujú plynové komory a koncentračné tábory,“ hovorí autor konceptu Wojciech Modalski. Podľa neho je dôležité, aby to ľudia vedeli. „Už nik, kto si túto výstavu pozrie, nebude môcť povedať, že nevedel, že sa takéto niečo na svete stále deje.“
Výstava pod holým nebom je rozdelená na „baraky“ s fotografiami, každý je venovaný jednej krajine. Zábery sú doplnené svedectvami väzňov. Najhoršie bolo podľa Modalského získať svedectvá zo Severnej Kórey, je totiž uzavretá pred svetom. Snímky odtiaľ sú preto montážou satelitných fotografií vyhladzovacích táborov v kontraste s oslavnými snímkami režimu.
„Toto je skutočný svet. Je dôležité, aby sa Slovensko zaujímalo o chýbajúcu demokraciu vo svete. Obe naše krajiny majú prečo splácať svoj dlh,“ tvrdia organizátori. V Poľsku výstava zaznamenala úspech, europoslanci priamo po jej zhliadnutí odcestovali na Kubu, aby tam podporili manželky politických väzňov.
Po Bratislave budú fotografie vystavené na námestiach v Trnave, Nitre, Trenčíne, Žiline, Banskej Bystrici, Poprade, Prešove a Košiciach. V minulosti výstavu videli aj v Nemecku, po Slovensku poputuje do Rakúska, Česka a Maďarska.