Pieskovisko na Mlynarovičovej ulici spolu s troma ďalšími nevyhovelo kontrole Regionálneho úradu verejného zdravotníctva, je v ňom zvýšené množstvo baktérií. FOTO SME – PETER ŽÁKOVIČ
Štyri petržalské pieskoviská nevyhoveli kontrole Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bratislave. Kontrola sa zamerala na celkový hygienický štandard pieskovísk, verejných detských ihrísk a areálov.
Eva Karpatová z odboru hygieny detí a mládeže povedala, že v Petržalke skontrolovali všetky ihriská, vzorky odobrali z 12 pieskovísk. „Piesok nie je sterilný, no môže sa v ňom nachádzať len určité množstvo mikrobiálneho znečistenia. Neprípustné sú najmä salmonely a vajíčka škrkavky psej a mačacej. Tieto sa pri kontrole nepotvrdili.“
Ak by sa dodržiavali nariadenia Európskej únie, prevádzkovateľ by mal zabezpečiť čistenie, prekopávanie, prehrabávanie a polievanie piesku v pieskovisku minimálne raz za dva týždne. Každé dva mesiace by sa mal piesok v pieskovisku vymeniť. Takáto údržba je však finančne náročná.
V pieskoviskách na Mlynarovičovej 2, Šustekovej 35, Runiakovej 8 a Borodáčovej 1 však zistili zvýšené množstvo niekoľkých baktérií, medzi nimi aj enterokokov. Môžu spôsobovať viaceré ochorenia, napríklad hnačky.
Karpatová povedala, že o nevyhovujúcich pieskoviskách už informovali prevádzkovateľov. Tí musia urobiť opatrenia na nápravu. „Boli snahy pieskoviská rôznym spôsobom dezinfikovať. Najúčinnejšie sa zatiaľ javí prekopávanie, prehrabávanie a čistenie. Najviac mikroorganizmov sa nachádza v hĺbke od 25 do 35 centimetrov. Prekopávaním sa piesok z hlbších vrstiev dostane na povrch, kde pôsobením slnečných lúčov vajíčka zahynú. Pomáha aj premývanie piesku,“ hovorí Karpatová.
Problém pieskovísk vidí najmä v túlavých mačkách a psoch. „Najlepšie by bolo vytvoriť na pieskoviskách systém ochrany s roletami alebo strieškami, ktoré by sa dali zatiahnuť. Psy a mačky by sa tam už nedostali,“ hovorí Karpatová.
Riaditeľ Petržalského podniku verejnoprospešných služieb Dušan Hruška povedal, že výmenu piesku v pieskoviskách robia na objednávku miestneho úradu. Môžu však robiť len to, čo im umožní rozpočet. „Nový piesok nie je drahý. Likvidácia starého piesku z jedného pieskoviska však stojí 10-tisíc korún.“
O tom, čo sa stane so štyrmi nevyhovujúcimi pieskoviskami, musí rozhodnúť miestny úrad. „Môžeme ich zlikvidovať. Odvezieme starý piesok, navezieme tam zeminu a vysadíme trávu. Druhá možnosť je, že piesok vymeníme za nový,“ hovorí Hruška.
Dodáva, že pieskoviská nie sú v dobrej kvalite aj preto, že majú betónové dná. „Baktérie sa premnožujú, lebo je tam stále vlhko.“ V pieskovisku s betónovým dnom sa piesok prirodzene nepremýva tak ako v prírode.
Petržalský hovorca Marek Papajčík povedal, že všetko závisí od rozpočtu. V čase jeho schvaľovania však nepočítali s nariadeniami Európskej únie o výmene piesku. Na tento rok sa na rozpočet vyčlenilo 500-tisíc korún, sú však na obnovu hojdačiek a preliezačiek. Veľká rekonštrukcia sa z týchto prostriedkov robiť nedá. Na niektorom z budúcich zastupiteľstiev by poslanci mali rozhodnúť, aký rozpočet na koncepčnú úpravu ihrísk a pieskovísk schvália
Obnovu potrebujú aj hojdačky a preliezačky
Petržalka bude musieť investovať aj do obnovy hojdačiek, preliezačiek a šmykľaviek. Sú už zastaralé a nevyhovujú normám. Riaditeľ Petržalského miestneho podniku verejnoprospešných služieb Dušan Hruška povedal, že je možné, že zo 153 ihrísk sa spraví 20 vzorových a ostatné pôjdu do útlmového režimu. „Hracie prvky nemôžeme opravovať, musíme ich len vymeniť,“ hovorí Hruška.
Petržalský hovorca Marek Papajčík povedal, že miestny úrad sa spolu s Centrom komunitného rozvoja podieľal na projekte Obnov si svoje ihrisko.
Na projekt prispel úrad čiastkou 100-tisíc korún. Papajčík hovorí, že je ihriská potrebujú aj veľkú rekonštrukciu, závisí to však od rozpočtu, ktorý schvália poslanci
(dagu)
Autor: DAGMAR GUROVÁ