Mnohých obyvateľov mesta, ktorí po Obchodnej denne chodia, prekvapuje, že necelé dva mesiace po výmene dlažby je táto ulica opäť jednou z najšpinavejších v centre. FOTO SME – PETER ŽÁKOVIČ |
valite položenia dlažby.
Pás má upozorňovať chodcov na príchod električky. Mal by začať blikať v približne stopäťdesiatmetrovom predstihu pred prichádzajúcou električkou. Na otázku, kedy začne fungovať, odpovedala hovorkyňa magistrátu Eva Chudinová, že „každú chvíľu“. Podľa jej slov dopravný podnik čaká len na to, aby elektrárne spustili elektromer.
V súvislosti s chybami, ktoré stavebník urobil pri kladení dlažby na Obchodnej ulici a na ktoré upozornili občania, povedala, že stavebník ich už opravil. „Kvalita rekonštrukčných prác sa bude posudzovať v rámci preberacích a kolaudačných konaní.“
Architekti upozorňovali pred rekonštrukciou aj na efektný a oživujúci prvok pred Kostolom Najsvätejšej Trojice. V kruhovej kamennej ploche mali byť kovové časti vytvárajúce slnečné odlesky. Žiadne odlesky badateľné nie sú.
„V dlažbe sú osadené nerezové a mosadzné pásiky. Efekt je však menej výrazný, ako sme očakávali,“ hovorí Ľudovít Urban z architektonického Ateliéru Bogár – Králik – Urban, ktorý realizoval návrhy architektonickej úpravy tejto lokality.
Na otázku, čo ešte v rámci rekonštrukcie nedopadlo podľa predstáv architektov, odpovedal, že sa mu nepáči biely pruh namaľovaný na Obchodnej ulici a Župnom námestí. Pribudol tu minulý týždeň podľa nariadenia dopravnej polície a zvýrazňuje hranicu medzi koridorom električky a priestorom pre chodcov. Podľa Urbana by ale na bezpečné farebné odlíšenie týchto dvoch častí ulice stačila samotná dlažba. „V pešej zóne tento pás považujem za nezmysel, je to ordinárne a dehonestuje to kameň.“
Rekonštrukciu však obohatil nový prvok, studňa, ktorú počas prác objavili na Župnom námestí. Do konca tohto týždňa má byť dokončená jej prezentácia, hotový je už osvetľovací program.
Na trávnatej ploche na Hurbanovom námestí, kde sú tri hravé objekty, majú ešte pribudnúť kamenné sedenia. Hravé objekty okoloidúci objavujú len postupne, neoznačuje ich žiaden „návod“. Jeden z nich nefunguje. Najviac sa s nimi zatiaľ zabávajú turisti, ktorí ich už poznajú z iných miest.
Na kompletnú rekonštrukciu koľají, vedenia, dlažby či chodníkov plánovalo mesto pôvodne použiť 325 miliónov korún, ďalšie dva milióny však stála rekonštrukcia historickej studne na Župnom námestí.
Zámerom bolo predĺžiť pešiu zónu z historického centra až po Kollárovo námestie.
Rekonštrukcia sa začala v marci a dokončená mala byť do konca júna. Skomplikovali ju však opravy a premiestňovanie inžinierskych sietí.
Hravé prvky musí objaviť každý sám
Hravé prvky sú na trávnatej ploche na Hurbanovom námestí. Na ich použitie tu nie je žiaden návod, preto ich povahu odhalili len „hraví“ okoloidúci, zväčša deti a turisti.
Zvonkohra – štvorec, ktorý je zložený z deviatich štvorčekov. Každý z nich predstavuje jeden zvonček a zvuk vzniká dupaním po jednotlivých štvorcoch (na snímke).
Telefón – dva štíhle drevené oblúky prepojené rúrou. Dá sa s nimi hrať ako s primitívnym telefónom.
Drevená lavica – stojí na pružinách a dá sa po nej chodiť a balansovať.
Miniatúrny kolotoč – dá sa na ňom krútiť, zrkadlové plochy odrážajú okolie.
Morský príboj – (zatiaľ nefunguje) guľatý strieborný disk. Keď sa po ňom stúpa, vydáva zvuk morského príboja.
![]() |