Občania bratislavského Starého Mesta majú už takmer rok front office, ktorý im má uľahčiť styk s úradom. Ešte pohodlnejšie by to však bolo cez internet.
FOTO SME – PAVOL FUNTÁL
činnosti samosprávy.
Pravidlá využitia internetu schválili minulý týždeň staromestskí poslanci na návrh klubu OKS. „Návrh sme pripravili s pracovníkmi úradu, aby sa dal čo najrýchlejšie uplatniť,“ povedal poslanec Ondrej Dostál.
„Internetová stránka sa prerába. Niektoré novinky budú prístupné až na budúci rok,“ povedal hovorca Starého Mesta Stanislav Jurikovič. Podľa neho je však možné, že už v októbri by mohli byť zverejnené materiály, o ktorých budú poslanci najbližšie rokovať.
Zákon je zastaraný
V zákone o obecnom zriadení sa internet ako nástroj informovania nespomína. Obce sú síce povinné podriadiť sa kontrole verejnosti, ale tradičnými spôsobmi.
Rokovanie zastupiteľstva je verejné. Obec musí zverejniť program rokovania aspoň tri dni vopred, ale len na svojej vývesnej tabuli. Tá je buď vo vestibule úradu, alebo pred ním. Ak sa aj niekto príde pozrieť, dozvie sa len názvy bodov, ale nie ich obsah.
Obec je povinná zverejniť len celé znenia všeobecne záväzných nariadení, ktoré majú v obci platnosť zákonov. Tie nadobúdajú účinnosť pätnástym dňom od vyvesenia. Dovtedy sa k nim môžu občania vyjadrovať. K tomu, o čom rozhodujú nimi volení poslanci, sa však vyjadriť nemôžu, lebo materiály obec nie je povinná vyvesiť. Niektoré veci, o ktorých poslanci rokujú, podliehajú okrem toho napríklad obchodnému tajomstvu.
Obce na internete
Mnohé mestá a obce už používajú ako alternatívu vývesnej tabule internetové stránky. Bratislavské mestské časti sú na tom s elektronickou výveskou rôzne, niektoré tam majú len minimum – programy rokovaní a nariadenia.
Ružinov má na stránke aj uznesenia zastupiteľstva. Karlova Ves sa snaží o čo najviac praktických informácií pre občanov. Iné mestské časti, napríklad Devín, ktorý má finančné ťažkosti, naopak, stránku už dlhšie neaktualizujú.
Príkladom dobrého využitia internetu sú Košice. Tu občan nájde podrobný archív materiálov na rokovanie, ale aj to, ako poslanci hlasovali, akú mali dochádzku a mnoho ďalších vecí, ktoré by mal volič vedieť. Dobrú stránku má aj Banská Bystrica či Žilina.
Čo je nadštandard
Problém s internetom bol presne pred rokom na bratislavskom magistráte. Kým dovtedy mesto zverejňovalo materiály do zastupiteľstva, v septembri 2005 to tak nebolo. „Ide o verejné peniaze a dane Bratislavčanov, ktorí majú právo vedieť, ako s nimi mesto nakladá,“ povedala vtedy aktivistka Katarína Šimončičová. Odvtedy sa plné texty objavujú na stránke Bratislavy nepravidelne. Podľa vyjadrenia mesta je zverejňovanie celých materiálov nadštandard.
„Dobrej iniciatíve sa medze nekladú a keď si chce starosta budovať dôveru medzi občanmi, môže zverejňovať informácie, ktoré sú nad rámec zákona,“ myslí si Emília Beblavá z Transparency International. Zákonný štandard je podľa Beblavej celkom slušný. „Určite by sa však nemalo ísť podeň,“ dodala.