Teraz Nikolka chodí do autistickej triedy. Chceme vyskúšať niečo nové, taká zmena by jej mohla prospieť," hovorí mama 11-ročnej Nikolky.
Špeciálne školy zriaďujú krajské školské úrady na základe požiadaviek. V bežných základných školách môže obec vytvoriť špeciálne triedy alebo umožniť integráciu žiakov. Rodič má právo vybrať si medzi špeciálnou alebo bežnou školou.
Triedy na žiadosť rodičov
Autistické deti majú s hľadaním vhodnej školy alebo triedy problémy. Na Slovensku sa ich špecializované vzdelávanie rozbehlo len asi pred desiatimi rokmi.
V Bratislave sa autisti učia v troch špeciálnych základných školách na Dolinského, Hálkovej a Žehrianskej ulici.
Na Slovensku funguje okrem špeciálnych škôl aj niekoľko tried pre autistov, ktoré zväčša vznikli na žiadosť rodičov. V septembri sa otvorila nová trieda pri Domove sociálnych služieb Svetluška v Senici a prvá Súkromná škola pre autistov v Žiline.
Pre nevidiacich sú dve školy
Nevidiaci môžu chodiť len do škôl v Levoči a v Bratislave. Obidve sú internátne a fungujú pre deti z celého Slovenska. Ich súčasťou sú aj materské školy, špeciálne školy pre deti s kombinovaným postihnutím a špeciálne pedagogické poradne.
Deti so zrakovým postihnutím sa môžu učiť aj v bežných školách. Vtedy by ich učitelia a rodičia mali spolupracovať s bratislavskou alebo levočskou školou. Sandra Botlíková z bratislavskej Základnej školy internátnej pre slabozrakých a nevidiacich povedala, že poradenstvo doteraz robili najviac v Petržalke a v okolí Bratislavy.
Riaditeľ bratislavskej školy Štefan Šimko si myslí, že základné školy bežného typu nemôžu venovať zrakovo postihnutým takú starostlivosť ako ich zariadenie. Väčšina zamestnancov má dlhoročné skúsenosti s prácou so zrakovo postihnutými.
Zástupkyňa riaditeľa Základnej školy pre nevidiacich a slabozrakých v Levoči Šarlota Múdra hovorí, že v každom prípade treba individuálne posúdiť, či je pre dieťa vhodnejšia internátna, alebo bežná škola. "Správne integrované dieťa by malo dostať všetko, čo dostane aj u nás." Zatiaľ to vraj veľmi nefunguje. Iné je, keď dieťa ťažko nesie odlúčenie od domova. Vtedy môže byť vzdelávanie v blízkej škole lepším riešením.
Sluchové postihnutie
sa podceňuje
Pre sluchovo postihnutých žiakov je na Slovensku päť základných škôl. V Bratislave sú dve internátne základné školy na Hrdličkovej a Drotárskej ulici. Špeciálna základná škola internátna pre sluchovo postihnutých v Prešove má menej detí, ako by mohla mať. Riaditeľka Jana Hlubovičová povedala, že o tom, či dieťa pôjde do ich školy, rozhodujú rodičia. Na školu si musia doplácať. Žiaci zo sociálne slabých rodín majú rôzne zľavy, rodičia ich radšej nechajú v bežnej škole. Nie vždy tam však dostanú primeranú starostlivosť. Rodičov a deti sa preto škola snaží podchytiť aspoň v rámci špeciálnej pedagogickej poradne. Hlubovičová hovorí, že na druhom stupni už viaceré deti nároky bežnej školy nezvládajú a vracajú sa do špeciálnej školy.
DAGMAR GUROVÁ