Jindřich Štreit: Křížov, 1981. |
Štreitove snímky zaujímali aj tajnú políciu
Jindřich Štreit (1946) mal osemnásť rokov, keď ho k fotografovaniu podnietil profesor Bukovjan. Štúdium výtvarnej výchovy na Univerzite Palackého v Olomouci zakončil prvou samostatnou výstavou (1967). Už o päť rokov bol známy snímkami dedinského života, výbornými charakterovými portrétmi a výstižnými momentkami zo života Rómov. Napriek tomu absolvoval aj školu výtvarnej fotografie (1977).
V roku 1982 sa Štreit ako jediný fotograf zúčastnil nepovolenej výstavy. "Neoficiálni" výtvarníci ju zorganizovali na tenisových kurtoch v Prahe. Štreitove fotografie nevzbudili len pozornosť návštevníkov, ale aj tajnej polície. Po vyšetrovacej väzbe ho odsúdili na desať mesiacov podmienečne za hanobenie republiky a jej predstaviteľov. Snímky viac neboli zverejnené a polícia pri prehliadke zhabala celý Štreitov archív vrátane negatívov, zväčšenín aj fotoaparátov.
Po prepustení mal zakázané fotografovať. To však dodržať nedokázal a hoci až do roku 1989 pracoval na družstve, fotoaparát nikdy neodložil. Vo svojom dome navyše usporadúval výstavy československých výtvarníkov. Dnes vyučuje dokumentárnu fotografiu na Filmovej a televíznej fakulte pražskej AMU.
Súbor fotografií zo severnej Moravy, ktorý predstavuje SNG, je komplexnou obrazovou štúdiou o vidieku v čase socializmu. Kurátor Tomáš Pospěch vybral okolo 160 fotografií, pričom najvýznamnejšie sú zväčšené do takmer životnej veľkosti (100 x 130 cm). Dvojvýstava prináša prierez Štreitovým životným dielom a zároveň výtvarné interpretácie jeho fotografií z nástenných kalendárov, pochádzajúce od popredných českých a slovenských výtvarníkov. (mi)
Jindřich Štreit: Fotografie 1965 - 2005 a Kalendáře pro Jindru Štreita - SNG Eszterházyho palác, Námestie Ľ. Štúra 4, do 12. novembra.