Nové námestie by bolo ohraničené Žilinskou a Štefanovičovou ulicou. Teraz je tu parčík. „Jeho dominantou je ešte stále socha zakladateľa komunistickej strany Mareka Čulena, čo považujeme za nesprávne,“ povedal Ondrej Dostál z OKS. Prekáža najmä fakt, že táto socha je len niekoľko metrov od budovy Úradu vlády.
Poslanci preto navrhovali, by Čulenovu sochu v budúcnosti nahradila socha amerického štátnika. „Občania demokratickej krajiny by mali poznať svoje dejiny a tých, ktorí v rozhodujúcich chvíľach stáli pri nich. „Zaradiť k nim z pohľadu Slovenska a Bratislavčanov Ronalda Reagana nie je ani nadnesené, ani neprimerané,“ myslia si predkladatelia návrhu.
Svoj zámer zdôvodnili tým, že Reagan ako predstaviteľ krajiny, ktorá často pomáhala v Európe riešiť politické krízy, bol nositeľom nového prístupu Západu k socialistickému bloku. „Reagan nestrihal ostnaté drôty, ale jeho vôľa čeliť zlu sa stala najzávažnejším faktorom porážky komunizmu,“ argumentujú poslanci OKS.
Medzi poslancami bola aj diskusia o tom, že neprešlo päť rokov od smrti prezidenta. Ten zomrel v roku 2004 po dlhej chorobe. „Ide o istú zvyklosť, že by sa mali verejné priestranstvá pomenúvať po ľuďoch, od smrti ktorých uplynulo päť rokov. Ale v tom prípade to neplatí pre Námestie Jána Pavla II.,“ upozornil Dostál.
Staré Mesto by v tomto prípade nemohlo časť námestia pomenovať, ale mohlo len odporučiť mestským poslancom, aby tak urobili. O pomenovaní ulíc a námestí totiž rozhoduje mestské zastupiteľstvo.
Návrh sa však nepozdával najmä Štefanovi Holčíkovi, ktorý je okrem poslanca v Starom Meste aj námestníkom primátora. Podľa neho je takýto krok historicky neopodstatnený, navyše kúsok námestia s parčíkom sa nedá označiť za nové námestie.
Autor: lin