kéto myšlienky sa ozvali na diskusnom večeri, ktorý bol v pondelok v bývalom véčku.
Hlavnou témou bola meniaca sa Bratislava. Pribúdajú veľké administratívne komplexy, výškové budovy, každý voľný priestor sa zastavia. To všetko na úkor Bratislavčanov a za cenu toho, že doprava a ostatná infraštruktúra takéto zahustenie neunesie. „V meste nie sú kvalitné verejné priestory so zeleňou, kde by sa ľudia mohli stretávať a dobre cítiť,“ povedala jedna z diskutérok Miroslava Mičunková.
Legendy slovenskej architektúry, ktorých bolo na stretnutí niekoľko, sa zhodli v tom, že ak sa v meste stavia, tak len pre súkromný zisk, o cieľavedomú tvorbu verejných priestorov sa nedbá. „Takúto zákazku dnes architekt nemá od koho dostať,“ povedal profesor Tibor Alexy.
Kritizovaná bola napríklad Petržalka, ktorú mesto plánuje rozseknúť na dvoje traťou rýchloelektričky. „Za socializmu tu síce vznikli takzvané námestia, ktoré však skutočnú funkciu verejného priestoru neplnia,“ povedala scenáristka Katarína Javorská. Ostáva tu prírodné prostredie Chorvátskeho ramena, ktoré by však mali zastavať.
Problematické sú aj niektoré revitalizácie, ktoré sa robili pred niekoľkými rokmi a dopadli nešťastne. Príkladom je podľa ochranárky Kataríny Šimončičovej Dulovo námestie.
Predaje pozemkov investorom a zámery na novú výstavbu majú na starosti primátor a poslanci. Práve týchto predstaviteľov treba stále kontrolovať, zhodli sa ľudia. „Mali by sme byť proaktívni,“ povedal jeden z rečníkov.
Na diskusiu sa prišlo pozrieť len zopár ľudí zo samosprávy a do diskusie sa zapojil len jeden poslanec. Hlavný architekt Štefan Šlachta sa ospravedlnil.