Jedno z možných architektonických riešení Šafárikovho námesta.
VIZUALIZÁCIA – CAMERA OBSKURA
konečnej zastávky autobusov.
Hovorkyňa magistrátu Eva Chudinová povedala, že mesto perspektívne plánuje kompletnú reorganizáciu námestia v súvislosti s výstavbou rýchloelektričky do Petržalky. Primátor Andrej Ďurkovský bude s predstaviteľmi organizácie rokovať už na budúci týždeň.
„Máme prísľub aj na stretnutie so štátnou tajomníčkou ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny,“ povedal Pavel Meluš z organizácie Camera Obskura. Pozemok, kde je dnes zanedbaný park, totiž patrí ministerstvu. Predtým tu a v blízkom bývalom paláci prvého bratislavského kníhtlačiara Landerera malo niekdajšie ministerstvo vojny ženijné kasárne.
Terajšiemu vzhľadu námestia podľa Meluša chýba jasná koncepcia, či už urbanistická, architektonická alebo dopravná. „Detské ihrisko sa premenilo na súkromné parkovisko, v chátrajúcej časti parku prespávajú bezdomovci, sú tu provizórne stánky a búdky rýchleho občerstvenia.“
Nezisková organizácia by tu práve preto chcela dosiahnuť vznik galérie a múzea. Miesto by tu našli aj Bielikove fotografie, ktoré tu vznikli počas vpádu spojeneckých vojsk. „Len necelých 150 metrov od navrhovaného miesta urobil Ladislav Bielik pred takmer 40 rokmi svoju svetoznámu fotografiu Muž s odhalenou hruďou pred okupačným tankom,“ hovorí Meluš. Vstupná rampa budúcej galérie by smerovala práve k tomuto miestu.
Galéria i múzeum sa má nachádzať na dvoch podzemých podlažiach, nadzemná plocha by naďalej slúžila ako park. Tu by bol aj vchod s dominantnou rampou.
Prvé podzemné podlažie by prezentovalo dokument významných udalostí 20. storočia očami fotografie, inštalované by tu boli aj diela Roberta Capu, Eugena Andrewa Cernana, Deza Hoffmanna alebo Milana Rastislava Štefánika. Na druhom podzemnom podlaží by boli aktuálne výstavy.
Organizácia vyčíslila celkové náklady na projekt galérie a múzea na viac ako 60 miliónov korún.