„Ktoré zariadenia to konkrétne budú, by som nerád zverejňoval predtým, ako návrh prejde zastupiteľstvom,“ povedal včera. Riaditelia dotknutých škôl však už o návrhu vedia, v najbližšom čase budú spolu rokovať.
Podľa Pajtinku dve zo zariadení sú na území Bratislavy, jedno v Pezinku. Všetky tri sú v eknomickej strate.
Kraj zároveň plánuje vytvorenie novej strednej odbornej školy v Malackách. O tom, na čo bude zameraná, rozhodne kraj na základe dopytu a podľa požiadaviek zamestnávateľov priemyselného parku.
Na včerajšej pracovnej porade s riaditeľmi škôl Pajtinka hovoril aj o rokovaniach s plynárňami a elektrárňami. Mnohým školám hrozilo po zime pre dlhy odpojenie od dodávok energií. „Dohodli sme sa, že pri platení za energie sa pre školy urobí výnimka.“
Aj ďalšie školy teda budú mesačne platiť za energie rovnakú čiastku počas celého roka. To by malo znížiť ich straty.
„Doteraz totiž niektoré školy napríklad za teplo platili viac v zime, podľa toho, čo spotrebovali. Štát však uvoľňoval na energie vždy len jednu dvanástinu prostriedkov na to určených.“ Nový splátkový kalendár teda nebude zohľadňovať, či je zima alebo leto.
Pajtinka tiež povedal, že treba doladiť celkový systém v školách v kompetencii kraja.
„Chceme docieliť nielen to, aby študenti ovládali aspoň dva cudzie jazyky, ale aby aj samotní učitelia kvalitne ovládali aspoň jeden svetový jazyk. V našom regióne je tlak, aby učitelia ovládali nemčinu a angličtinu.“
Kraj sa bude aj naďalej snažiť o prebudovanie škôl na inštitúcie celoživotného vzdelávania. „V šiestich školách overujeme model centier vzdelávania, ktoré sú konštituované tak, aby mohli ponúkať vzdelávacie a konzultačné služby všetkým, ktorí to na trhu práce potrebujú,“ dodal.
V pôsobnosti kraja je dnes 65 škôl a ich zariadení, ročne dostávajú zo štátneho rozpočtu miliardu 62 miliónov korún. Potrebné položky dofinancováva kraj.
Školy v súčasnosti navštevuje približne 30tisíc žiakov a vyučuje na nich okolo 3500 učiteľov.
Autor: dot