Odvčera sú dve križovatky na Karloveskej a Botanickej ulici v zmenenom režime. Podľa magistrátu sa tu situácia v dopravnej špičke po dočasných opatreniach zlepšila.
FOTO SME – PETER ŽÁKOVIČ
Problémovú dopravu v Bratislave rieši okrem mesta už aj ministerstvo vnútra. Mesto včera urobilo zmeny na dúbravsko-karloveskom ťahu. Dopravné zápchy sa však vytvárali na takmer všetkých príjazdoch do centra.
Policajný prezident Ján Packa minulý týždeň odvolal riaditeľa odboru dopravnej polície Policajného prezídia Bohumila Strapeka. Nespokojnosť s jeho prácou podľa Packu vyvrcholila pri dopravnom kolapse na križovatke Patrónka. Packa tu napokon musel nasadiť policajtov.
S návrhom sa stotožnil aj minister vnútra Robert Kaliňák, keď si sám vyskúšal zápchu na Patrónke. „V piatok popoludní križovatku riadila polícia a zápchy na nej boli minimálne,“ povedal.
Nový riaditeľ odboru dopravy by mal byť známy už tento týždeň.
Podľa hovorcu Prezídia policaného zboru Martina Korcha policajné hliadky majú prispieť k lepšej priespustnosti.
Hliadky posielajú na najvyťaženejšie miesta na základe vyhodnotení vlastného monitorovacieho systému, spolupracujú aj s Národnou diaľničnou spoločnosťou.
„Hľadáme vhodný spôsob, ako komunikácie spriechodniť. Sme za inteligentný svetelný systém. Vodičom by to situáciu uľahčilo a pomohlo by to dopravným policajtom pri ich práci,“ povedal Korch.
Čiastočnej zmeny sa medzitým dočkala dúbravsko-karloveská radiála, ťah známy rozsiahlymi dopravnými zápchami. Odvčera je na Botanickej ulici pri čerpacej stanici OMV zrušený prejazd cez električkovú trať a je tu vypnutá svetelná signalizácia.
Z Molecovej ulice na Karloveskú mohli vodiči odbočiť v dvoch pruhoch, včera ešte magistrát zmenil na križovatke vodorovné značenie. Priechod pre peších na zastávku električiek je riadený, policajný dohľad tu je denne v rannej špičke.
„Situácia bola ráno výrazne lepšia,“ povedala včera hovorkyňa magistrátu Eva Chudinová. Podľa jej slov dočasné opatrenia pomohli. Napríklad na Devínskej ceste sa netvorili kolóny. „Električky išli oveľa plynulejšie, prispôsobil sa im režim svetelného riadenia.“
Chudinová hovorí, že cez túto oblasť sa oplatí väčšmi využiť hromadnú dopravu ako vlastnú.
Župan Bratislavského samosprávneho kraja Vladimír Bajan považuje za jedinú účinnú a koncepčnú cestu na riešenie týchto problémov tlak na vybudovanie nultého okruhu.»
Všetko má zmeniť mestský obchvat
Podľa hovorcu Národnej diaľničnej spoločnosti Marcela Jánošíka doprava v úseku dúbravsko-karloveskej radiály nebude lepšia, kým sa nedostavia obchvat mesta. „Momentálne sa všetko snažíme prispôsobiť tomu, aby mohli stavať.“ Zlepšenie má nastať až po dobudovaní tunela Sitina v lete budúceho roka. Ako Janošík dodal, problémy v doprave nastávajú aj preto, lebo komuikácie určené pre tranzitnú dopravu sa využívajú celomestsky. „Prístavný most a Most Lafranconi v prvom rade slúžia pre dopravu v meste, hoci sú určené najmä pre tranzit.“ Rovnako sa podľa neho diaľnice využívajú ako mestské komunikácie.
Ťažkosti motoristom spôsobuje aj predĺženie prestavby estakády Prístavného mosta. Tu si však Jánošík nevie predstaviť lepšie opatrenia na zvýšenie plynulosti premávky.
(dot) ¶
Čo by pomohlo radiále
rozšíriť jazdný pruh
zmeniť režim svetiel na dynamický
vyhradiť pruh pre hromadnú dopravu z Dlhých dielov
riadiť dopravu policajtmi
(dot)