Ubytovanie vysokoškoláka v študentskom domove je oproti podnájmu lacnejšie. Napríklad jednolôžková izba so sprchovou v zrekonštruovanom študentskom domove Mladá garda vychádza mesačne na 1620 korún, čo je v Bratislave najvyššia suma. FOTO SME - MIROSLAVA CIBUĽKOVÁ |
Za posledné roky v Bratislave nepribudol ani jeden nový vysokoškolský internát. Dnešní vysokoškoláci bývajú v tých istých priestoroch ako pred niekoľkými desaťročiami ich rodičia. A kým počty študentov stúpajú, miest na ubytovanie ubúda. Študentské domovy prechádzajú totiž nevyhnutnou modernizáciou, pri ktorej vysokoškoláci získajú komfortnejšie bývanie.
S oznamom o prijatí na vysokoškolské štúdium v hlavnom meste prišla do nejednej rodiny aj zvesť, že ubytovanie si dotyčný študent či študentka musí obstarať sám.
A tak sú po tieto dni inzertné noviny či internetové stránky s trhom nehnuteľností plné inzerátov, v ktorých mimobratislavskí vysokoškoláci hľadajú podnájom.
Medzi tých, čo nedostali internát, patrí aj študentka Mirka od Nitry, ktorá si hľadá ubytovanie cez internet. Má síce v Bratislave rodinu, ale dlhodobo u nej bývať nemôže. "Snažím sa zohnať si niečo v okolí Rače, tak mi poradili, že mimo centra bude podnájom lacnejší. Dala som do inzerátu sumu 2200 korún, ale zatiaľ sa mi nikto neozval, takže neviem, či nebudem musieť siahnuť do rodičovskej peňaženky hlbšie," hovorí.
Ani Eva Balážová zo Senice nemala tento rok šťastie na ubytovanie v niektorom domove Ekonomickej univerzity. Nespĺňa kritérium o vzdialenosti bydliska od školy, a tak si zháňa podnájom. "Verím, že niečo nájdem, školu mám v Petržalke, nemám obavu, že by sa na tomto veľkom sídlisku niečo nenašlo." Rada by bývala sama, ale nemá obavu ani zo spolubývajúcej. Je pripravená zaplatiť tritisíc korún za mesiac. Podnájom v prvom pásme hľadajú aj študenti práva, lekárskej fakulty či farmácie.
Podnájmy si študenti radšej zháňajú samostatne, cez realitné kancelárie by ich to totiž vyšlo drahšie.
Cena podnájmov pre vysokoškolákov sa líši podľa lokality a pohybuje sa od 2600 až do 8000 korún za mesiac. Najdrahšie je ubytovanie priamo v centre mesta, cena klesá vo vzdialenejších lokalitách. Výška podnájmu sa odvíja tiež od toho, či je študent sám, alebo sú v izbe viacerí, či je k dispozícii aj kuchynka a internet.
Manželia Janotoví sú dôchodcovia s trojizbovým bytom v Petržalke. Už niekoľko rokov jednu izbu prenajímajú študentom. Hovoria, že takto si finančne pomôžu. Radšej ubytúvajú študentov, ako zamestnaných. Za izbu pýtajú 3500 korún, študent si ale môže prihriať jedlo, vyprať menšie veci. Výhodou je, že väčšinou odchádzajú na víkend k rodičom.
Pokiaľ by si študenti chceli prenajať v Bratislave kompletný byt, nájdu v ponuke aj také možnosti. Ich cena je už ale vyššia, za garsónku by mesačne zaplatili spolu s energiami aj 8-tisíc, za jednoizbový byt 10-tisíc a trojizbový 13- až 15-tisíc.
Skôr než sa študenti rozhodnú pre ten-ktorý podnájom, mali by si s majiteľom ujasniť aj právne veci. S prenajímateľom by mali podpísať buď zmluvu, alebo aspoň zápisnicu a podnájme, aby mali zaručené, že suma, na ktorej sa dohodli ústne, sa počas roka nezmení. Ujasniť by si tiež mali, čo všetko môžu v byte používať, ako to bude v prípade poškodenia vecí a výpovednej lehoty. (or)