atléti z 83 svetových miest. Rozdalo sa 80 medailových sád.
Podľa predsedu Bratislavského atletického zväzu Rastislava Matouška cestovalo do Bangkoku to najlepšie, čo máme. V behu na 100 a 60 metrov získala dve bronzové medaily Lenka Kršáková. Do finále postúpila z prvej priečky.
Svoje A-finále vyhrala, napriek tomu jej ostal bronz, pretože sa nesúťažilo podľa pravidiel Medzinárodnej atletickej federácie. "Bežali sa totiž dva finálové behy. Vo finále s našou účasťou mali protivietor 1,5 metra za sekundu. V druhom finále im, naopak, vial vietor do chrbta," povedal Matoušek. Do konečného poradia postupovali atléti s lepšími časmi. Na A- či B-finále sa ohľad nebral.
Striebornú medailu vo vrhu guľou získal Denis Englis výkonom 15,71 metra. "Napriek tomu, že je najmladším účastníkom výpravy, podaril sa mu výborný výkon," zhodnotil jeho účasť Matoušek. Hoci bolo v Bangkoku 32 stupňov Celzia a priemerná vlhkosť dosahovala až 95 percent, na finálových 1500 metrov si urobil osobný rekord Lukáš Zámečník.
Okrem atlétov cestovali na Ďaleký východ dvaja bratislavskí stolní tenisti a gymnastky, ktoré si domov doniesli päť medailí. V štvorboji získali dievčatá striebro. Ďalšiu medailu získala Athina Karaindrosová na náradiach, Ivana Kováčová ďalšie tri. "Dosiahli jednoznačný úspech," pochválila zverenkyne trénerka Miklošová.
Prvé detské hry sa uskutočnili v Slovinsku v roku 1968. Zúčastnilo sa ich deväť krajín. Kredit hier sa postupne zvyšoval. Už minulý rok malo anglické Coventry možnosť hostiť viac ako 2500 atlétov z piatich kontinentov. V roku 1990 schválila detské hry oficiálne aj Medzinárodná olympijská komisia. O rok sa stretnú atletické talenty v Reykjavíku.
(ip)