Dopravní policajti v krízových chvíľach riadia križovatku na Patrónke.
FOTO – SITA
Zmena dopravného režimu nevyriešila problémy na Karloveskej ulici a nábreží. Tento cestný ťah ako jediný spája viacero mestských častí a veľkých sídlisk. Zbiehajú sa tu autá ľudí z Devína, Devínskej Novej Vsi, Dlhých dielov, Karlovej Vsi i Dúbravky, a na nábreží sa stretávajú s autami Lamačanov a ľudí prichádzajúcich z Mlynskej doliny i zo Záhoria. "V týchto dňoch sme robili merania na Karloveskej, Devínskej a Molecovej, ktoré situáciu potvrdili," povedala Eva Chudinová z magistrátu. Botanická ulica, ktorá je zberačom áut zo všetkých smerov, je už vyťažená na 120 percent a nedokáže nasávať ďalšie množstvo áut.
Po takmer roku mesto v polovici leta spojazdnilo križovatku s Devínskou. Karloveská v úseku od Molecovej po Devínsku cestu sa rozšírila. Sú tu semafory a zmenila sa stavba križovatky, pričom doprava sa spomalila. V rannej špičke premávku v smere do mesta reguluje polícia, ale kolóna sa vytvára pri odbočení na Devín.
Podľa skúseností niektorých vodičov je odbočovací pruh primalý a intervaly na prejazd prikrátke. Mesto dalo na prestavbu križovatky vyše 40 miliónov korún. Ďalších 23 miliónov stálo rozšírenie nábrežia od tunela po Nový most v smere do Karlovej Vsi a približne rovnaká suma išla vlani na rozšírenie nábrežia v opačnom smere.
Problémom sú aj duobusy, ktoré začali premávať na Dlhé diely v pondelok. Tie síce po technickej stránke dopravu nebrzdia, lebo zmena pohonu z elektrického na dieselový sa deje počas státia na zastávke, ale vozidlá ostávajú v zápche. Hoci mesto sľubovalo, že duobusy pomôžu obyvateľom Dlhých dielov, zápchy nezmizli. Podľa informácií z dopravného podniku je ešte na vyhodnotenie novej situácie s duobusmi priskoro, ale zbierajú sa podklady.
Situáciu nezlepšuje ani zmenený dopravný režim na Poliankach. Tam, kde sa kedysi dalo jednoducho odbočiť z a do Dúbravky, teraz stojí estakáda vedúca z tunela Sitina. Mnohým Dúbravčanom táto odbočka chýba, hoci je možné dostať sa do Dúbravky cez cestný most na Harmincovu, a jazdia cez Karloveskú. Niektorí Karlovešťania si zvykli zápchy obchádzať cez Mlynskú dolinu, ale nakoniec skončia v kolóne na nábreží.
Podľa mesta sú najväčším problémom Dlhé diely. „Nárast automobilovej dopravy je za posledných desať rokov v Bratislave vo všeobecnosti dvojnásobný,“ povedala Chudinová. Dlhé diely boli navrhnuté pre asi 12-tisíc obyvateľov, už dnes ich tam býva takmer 30-tisíc, čo je dvaapolnásobok. K tomu sa pridáva mimoriadny nárast automobilizmu, na čo existujúce cesty nestačia. „Asi pred dvadsiatimi rokmi bola v uzle Karloveská – Molecova plánovaná mimoúrovňová križovatka, ktorá sa z nám neznámych dôvodov nevybudovala,“ povedala Chudinová.
Riešením by mohlo byť postavenie tretieho jazdného pruhu v lokalite Karloveské rameno, ktorý by spojil Botanickú ulicu s nájazdom na Most Lafranconi. Cesta je zahrnutá do nového územného plánu a mesto sa na nej dohodlo so súkromným investorom. Podľa Chudinovej mesto rokuje s vlastníkmi pozemkov, ktoré sú na mieste plánovanej cesty.
Magistrát takisto rokuje o možnosti vytvoriť autobusový pás na Dlhých dieloch. „Nie je však možné vytvoriť ho len na Molecovej ulici, teda v spodnej časti, ale treba ho zriadiť už od obchodného strediska na Meličkovej,“ povedala Chudinová. Tu sa však teraz vo veľkom parkuje – autá vytvárajú súvislý pás a zaberajú jeden jazdný pruh.