Odvčera od 13.00 sa začali po celom meste postreky proti premnoženým komárom. Hoci ich takáto forma zásahu úplne nevyničí, pomôže ich aspoň čiastočne zastaviť.
FOTO SME – PETER ŽÁKOVIČ
a magistrátu Eva Chudinová. Po Devíne nasledovala Devínska Nová Ves.
Dnes sa má striekať v Lamači a Karlovej Vsi.
„Najdôležitejšie je, aby sa vytvorila bariéra, medzi miestami liahnutia a domami,“ povedal včera Ivan Ondrášek, pracovník oddelenia životného prostredia na devínskom úrade. Zmes sa rozprašovala hlavne zo strany rieky Morava. „Lietajú sem aj spoza hraníc,“ dodal Ondrášek. Postreky úplne výskytu komárov nezabránia, ale aspoň čiastočne ich zastavia. Začiatkom leta sa na území mesta tiež komáre premnožili a robili sa postreky.
Vo všetkých mestských častiach, kde je postrek potrebný a ktoré oň prejavili záujem, sa podľa slov hovorkyne v nasledujúcich dňoch bude látka na ich ničenie aplikovať. „Celkovo sa bude potrekovať asi tri až štyri dni,“ povedala Chudinová.
Dá sa predpokladať, že postreky sa budú robiť aj v Starom Meste, podľa slov hovorkyne najohrozenejší je premnožením komárov Horský park a jeho okolie. Ten však potrebuje na aplikáciu chemikálie výnimku, pretože je chránený.
„Už sme o ňu požiadali obvodný úrad životného prostredia, takže v okamihu, keď tu postrek bude povolený, začneme aj tu,“ povedala.
Podľa Chudinovej mestská časť Dúbravka sa vyjadrila, že postrek nepotrebuje. „Starosta ani prednosta miestneho úradu o ničom nevie, nikto sa nás nepýtal,“ povedal včera hovorca Dúbravky Ľubomír Navrátil. „Veľmi by sme však postrek potrebovali, komárov je tu strašne veľa, nielen v blízkych lesoch, ale k večeru aj na sídlisku, čo predtým nikdy nebývalo,“ dodal.
Medzi najväčšmi ohrozené lokality v meste patria lesy alebo oblasti blízko pri vode, napríklad Železná studienka, Koliba, Kramáre, podhorské oblasti Rače a Vajnôr, nábrežie či dunajské ramená.
Postrek bude stáť podľa magistrátu do milióna korún, financovať sa bude z mestského rozpočtu. Júnové postreky vyšli mesto na sedem a pol milióna. Pôvodný odhad bol desať miliónov, toľko aj mesto vtedy na ne vyčlenilo. Podľa Chudinovej však všetky prostriedky štát mestu refundoval.
Kalamita je desať komárov za jednu minútu
Podľa neoficiálneho meradla sa za kalamitu považuje, ak v priebehu jednej minúty sadne na človeka viac ako desať komárov.
Ľudia sa môžu naďalej chrániť prípravkami proti komárom, no ak sú komáre premnožené, účinnosť prípravkov sa znižuje.
Vyhlásenie kalamity však podľa hygienikov nie je záväzným rozhodnutím, je to len odborné odporúčanie. Potreba zásahu sa posudzuje na základe terénnych prieskumov a podnetov obyvateľstva.
Kalamitný výskyt komárov tentoraz súvisí so súčasným rázom počasia – s častými dažďami, vlhkosťou prostredia a náhlym nárastom denných teplôt.
Postrek sa aj tentoraz robí pozemnou aplikáciou priamo na kríky a zeleň, kde sa hmyz najčastejšie zdržiava. Vďaka tomu sa aktívna látka dá presnejšie lokalizovať aj na ohniská výskytu komárov.
Pri aplikácii sa používa chemikália, ktorá neškodí zdraviu, neobsahuje ani prírodu zaťažujúce organické rozpúšťadlá.
Postrek je podľa magistrátu šetrnejší k životnému prostrediu aj preto, že sa môže robiť zatiaľ len v I. stupni ochrany prírody.
(dot,brh)