FOTO SME – MIRKA CIBULKOVÁ |
iazalo, že v okruhu 50 metrov od pútačov tejto firmy nepovolí inej firme umiestniť pútač. Aj ostatné reklamné firmy majú takúto zónu, ale len 25-metrovú.
Mesto však tvrdí, že situáciu zavinilo vedenie samosprávy ešte z roku 1990. „Súčasné vedenie mesta urobilo všetko, aby sa odstránili problematické ustanovenia zmluvy. Proti rozhodnutiu o pokute sme podali rozklad, úrad ho zamietol,“ povedal Milan Vajda z magistrátu.
Mesto dostalo pokutu za obdobie od 1. mája 2004 do 14. apríla 2005. V tom čase sa podľa Vajdu riadilo zmluvou medzi národným výborom Bratislavy a spoločnosťou Guve z júla 1990.
Podľa hovorkyne Protimonopolného úradu Alexandry Bernáthovej prišiel prvotný podnet na prešetrenie záležitosti v roku 2000 od Asociácie vonkajšej reklamy. V roku 2002 Protimonopolný úrad upozornil, že zmluva porušuje zákon o ochrane hospodárskej súťaže, a žiadal, aby sa protiprávny stav odstránil. „V tom čase platil zákon, podľa ktorého úrad nemohol mesto pokutovať,“ povedala Bernáthová.
Od 1. apríla 2005, keď vstúpil do platnosti nový zákon, začal úrad preverovať, či sa protiprávny stav odstránil. Nestalo sa, a tak úrad rozhodol o pokute. Vlani napokon mesto podpísalo dodatok k zmluve, ktorý ustanovenie o 50-metrovej zóne odstránil, ale to už platilo rozhodnutie úradu.
Pracovníci JC Decaux sa k problému vyjadriť nechceli. Spoločnosť s hlavným sídlom vo Francúzsku funguje v mnohých mestách sveta. Problém so zmluvou medzi samosprávou a firmou vznikol nedávno aj v Prahe.
V Bratislave v 90. rokoch dominovali na trhu s vonkajšou reklamou billboardy. Až v posledných rokoch sa dostáva do popredia presvietená reklama, akú má napríklad JC Decaux na prístreškoch hromadnej dopravy.
Autor: lin