Májové postreky proti komárom boli účinné, obyvatelia dúfajú, že sa začne postrekovať znova.
FOTO SME – PAVOL FUNTÁL
Po takmer dvoch mesiacoch relatívneho pokoja sa premnožili komáre. Hygienici vyhlásili kalamitu, primátor Andrej Ďurkovský vydal pokyn, aby sa začalo s postrekom.
Komáre sú citeľné nielen v okolí Dunaja a Moravy, ale aj v centre mesta. Kaviarnici sa sťažujú, hmyz obťažuje zákazníkov: „Nepomáha, ani keď sa hostia presunú z terás dovnútra, pretože komáre máme aj za barom,“ hovorí barmanka Ivana Šimonovičová z kaviarne Divan.
„Výskyt komárov už možno považovať za kalamitný, postreky sa môžu začať,“ hovorí Stanislav Duba, vedúci oddelenia hygieny životného prostredia z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva.
Vyhlásenie kalamity však nemá náležitosť rozhodnutia, ale odborného odporúčania. „Potreba zásahu sa posúdi na základe terénnych prieskumov a podnetov obyvateľstva,“ povedal Duba.
Primátor Andrej Ďurkovský včera nariadil, aby sa čo najskôr začalo s postrekom. „Magistrát oslovil dotknuté mestské časti, aby spresnili lokality, na ktorých je nutné urobiť postrek proti komárom,“ povedala Mária Račková z magistrátu.
Postrek sa bude robiť pozemnou aplikáciou, pretože je šetrnejší k životnému prostrediu. Magistrát zároveň požiada o výnimku na obvodnom úrade životného prostredia, aby sa mohlo postrekovať aj v chránených oblastiach Devína a Horského parku.
Podľa starostu Devína Jozefa Paczelta je situácia v Devíne neúnosná. Ako hovorí, najúčinnejšie boli celoplošné postreky, lokálne príliš nazaberali.
„Ak však nebudú robiť postreky aj Rakúšania, efekt postrekov bude nedostatočný,“ myslí si Paczelt.
Podľa neoficiálneho meradla sa za kalamitu považuje, ak v priebehu jednej minúty sadne na človeka viac ako desať komárov.
Ľudia sa môžu naďalej chrániť prípravkami proti komárom, no ak sú komáre premnožené, účinnosť prípravkov sa znižuje.
V teplom a vlhkom počasí sa komárom darí najlepšie, ale ak teploty klesnú pod pätnásť stupňov, komáre útočia v menšom rozsahu.
Stanislav Duba si myslí, že postrekovať by sa malo aj teraz na jeseň. Komáre sa považujú u nás za obťažujúci hmyz, no bezprostredné nebezpečenstvo prenosu ochorení nehrozí.
Naposledy sa v Bratislave robili postreky v máji a zabezpečovala ich spoločnosť CHemix-D. Pri aplikácii sa použila účinná látka Kontakt, ktorá neobsahuje zdraviu škodlivé a prírodu zaťažujúce organické rozpúšťadlá. Mesto vyčlenilo z rozpočtu na postreky desať miliónov korún, napokon však stáli sedem a pol milióna.
Autor: Broňa Horváthová