Štvrtým panovníkom Uhorska sa pri Korunovačných slávnostiach v Bratislave stal Matej II. Habsburský v podaní Martina Nikodýma. Za kráľa ho v Dóme svätého Martina obradnou slávnosťou z roku 1608 pasoval ostrihomský arcibiskup.
FOTO SME– MIROSLAVA CIBULKOVÁ
Krpce, ktoré sa ani po siedmich míľach nezoderú. Drevené meče, luky a kopije. Vôňa pečeného mäsa a nápoje, čo rozveselia. Krásne dvorné dámy, rýchlorukí šermiari a hŕba ľudí. To všetko dokresľovalo atmosféru Korunovačných slávností. Začali sa v piatok novinkou - hudobnou omšou v Dóme sv. Martina. Prvou v novej tradícii bola Mozartova Korunovačná omša. Zdalo sa, že k dirigovaniu si „odskočila“ živá socha skladateľa, ktorá celé leto pózovala pred domom na Ventúrskej ulici v Bratislave. Nakoniec dirigoval Pavol Selecký.
V sobotu doobeda už bolo centrum plné. Cesta za remeslami viedla od Hlavného námestia cez Hviezdoslavovo námestie na hrad. Na Hlavnom námestí sa viac obzeralo. Boli tu zvonári, výšivkári, rezbári. Hviezdoslavovo námestie bolo plné vôní. Stánky s občerstvením sa snažili upútať návštevníkov ešte predtým, ako minú peniaze u remeselníkov. Deti sa zbiehali najmä pri drevenom ručne poháňanom kolotoči. Namiesto sedačiek mal prútené koše, z ktorých deťom vykúkali len hlavy.
Na hrade si deti mohli niektoré remeslá samy vyskúšať v detských dielňach. Boli tu paličkári, vyšívalo sa, priadlo, tkalo na ráme. Adamovi sa viac páčilo práskanie bičom. „Ujo v kroji švihá tým bičom, len to tak plieska. Bič vyzerá ako tancujúci had, krúti sa mu okolo hlavy. Ja mám päť rokov, tak sa môžem iba dívať, ale môj brat si to aj skúsil.“
Večer sa na hrade hralo divadlo. Mikuláš Pálffy vyrozprával históriu bitky pri Moháči a nakoniec s Turkami aj sám bojoval. Strieľalo sa z pušiek a búchali delá. Bojovníci padali z rebríkov, sekali šabľami, jazdili na koňoch. Diváci zabudli aj na štípanie komárov, keď na záver predstavenia zažiaril ohňostroj.
V nedeľu sa už všetci soviari, šermiari a dvorné dámy pripravovali na korunováciu. Z hradu preniesli do Dómu sv. Martina insígnie, teda korunu sv. Štefana, jablko, žezlo, korunovačný meč a plášť. Poobede sa tam vybral korunovačný sprievod. Prví išli vlajkonosiči, za nimi zbrojnoši, trubači, sprievod urodzených dám a pánov. V strede sprievodu išiel kráľ, ktorým bol tento rok Martin Nikodým. Chránili ho halapartníci, za nimi trúbili na rohoch a gajdovali hudobníci. Ľudia stáli pri ceste, išli popri sprievode, vykláňali sa z okien, nakrúcali a fotografovali.
V Dóme sv. Martina už kráľa čakalo najvyššie duchovenstvo krajiny s ostrihomským biskupom a prímasom Uhorska, aby kráľa Mateja II. pomazali svätým olejom a odovzdali mu insígnie. Uhorská šľachta odpovedala na otázku uhorského palatína, že Mateja II. bude ctiť a uznávať za kráľa.
Kráľ s korunou na hlave, obkolesený svojím sprievodom, vyšiel na Hlavné námestie pozdraviť ľudí. Po ceste rozhadzoval zlaté krunovačné žetóny.
Ľudia volali kráľovi na slávu. Všetky ulice k námestiu boli plné. Malé deti dvíhali rodičia nad hlavu, aby videli aspoň kráľovskú korunu. Na Hlavnom námestí kráľ za vernosť a oddanosť korune pasoval šľachticov na rytierov rádu Zlatej ostrohy. Na Hviezdoslavovom námestí kráľ zložil prísahu.
Bratislava prežila kráľovský víkend. Štvrtým kráľom obnovených Korunovačných slávností sa včera stal Matej II. Habsburský, ktorého presvedčivo zahral Martin Nikodým. Svätoštefanskú korunu a pomazanie svätým olejom mu dal ostrihomský arcibiskup. Korunovácia prebehla tak ako v roku 1608 v Dóme sv. Martina.
Nový kráľ na slávnostnom obrade dostal insígnie - korunu sv. Štefana, žezlo, jablko, korunovačný meč a plášť. Po skončení obradu vyšiel Matej II. do ulíc, zdravil ľud a zložil prísahu. Korunovačné slávnosti trvali tri dni. Zišlo sa nich niekoľko tisíc ľudí. V piatok začali Mozartovou omšou, cez víkend prebiehali ďalšie atrakcie. Na Hlavnom námestí, Hviezdoslavovom námestí a na hrade ponúkali svoje výrobky remeselníci. V sobotu a v nedeľu večer sa na hrade odohralo divadelné predstavenie v Tieni tureckého polmesiaca. Minuloročné slávnosti videlo takmer 100-tisíc ľudí. Korunovali vtedy kráľa Rudolfa II., ktorého hral Ady Hajdu. Jeho predchodcami boli Matej Landl ako Maximilián II. a manželka Mária Španielska v podaní Anky Šiškovej.
Majstri na hrade
Rekordný počet 90 remeselných a umeleckých stánkov bolo počas Dní majstrov na Bratislavskom hrade. Z vystavujúcich umelcov nevšedný záujem pútal najmladší z nich Ladislav Kránitz z Hamuliakova. „Tohto roku som ukončil základnú školu a chcem študovať rezbárstvo,“ povedal pozoruhodný samouk a budúci umelec. Okolo seba mal asi 30 sôch, z nich väčšinu postáv v životnej veľkosti. Za dva dni tam vyrobil takmer dvojmetrovú sochu ženy, pre ktorú ešte nemá pomenovanie.
(tasr) Príprava korunovačného vola trvala štyri dni
Mastnú a voňavú bodku za víkendovými slávnosťami dal v nedeľu večer pečený vôl. Jeho príprava trvala od stredy, keď ho napácovali a uložili do chladničky. V sobotu od 10. hodiny už z 500 kg živej hmotnosti vola sa na ražni točilo 350 kg čistej váhy. „Opekáme ho celú noc až do obeda, potom sa začne príprava na porciovanie,“ prezradil kuchárske tajomstvo Dömötör Csaba. Občas ho mastili slaninou a od polnoci ho začali oblievať pivom aj pri otáčaní. Vraj na to minú dve debničky fľaškového piva.
„Opekáme ho nad tvrdým agátovým drevom a dokončievame pri drevenom uhlí,“ povedal pomocník Miroslav Koller. Obidvaja sú kuchári z obce Vlky v Seneckom okrese a opekaniu volov sa venujú asi osem rokov. „Ja som sa veľa naučil pri otcovi,“ dodal Csaba.
(tasr)
A víno tieklo potokom
Veľký záujem vyvolala Vtáčia fontána na Ventúrskej ulici, z ktorej včara výnimočne tieklo víno. O 150 litrov zlatistého moku sa návštevníci slávností doslova bili. Niektorí sa napili priamo z fontány, iní si pomohli slamkami a pohármi. Jeden návštevník prišiel dokonca s poldruhalitrovou fľašou.
(sita) Medzi deväťdesiatimi remeselníkmi nechýbali ani zvonkári a hra na zvoncoch.
Slávne dejiny Bratislavy prilákali tisíce divákov, ktorí zaplnili okolie Dómu svätého Martina aj priľahlé uličky.
Nech žije kráľ! Hoci je jasené, že tento Matej II. alias Martina Nikodým bude vládnuť len rok. Už teraz sa pripravujú budúcoročné slávnosti.
Nový kráľ prevzal insígnie – korunu svätého Štefana, žezlo, jablko, korunovačný meč a plášť.
Sprievodné akcie nijako nezaostávali za hlavným programom. Na snímke je Berky Mrenica a jeho kapela.