Boje o pancierový vlak prebiehali medzi sovietskymi a nemeckými jednotkami .
FOTO SME – MIROSLAVA CIBULKOVÁ
rístavný most.
Obrovský záujem u detí i dospelých vzbudila rekonštrukcia prepadu nemeckého obrneného vlaku z roku 1945 sovietskymi jednotkami. Udalosť sa naozaj stala na území Bratislavy, keď Nemci utekali z mesta.
„V obrnenom vlaku mali všetky dokumenty gestapa. S ruskými jednotkami sa stretli na stanici, keď ich zbadali, začali všetko páliť,“ povedal Dušan Hradecký z klubu vojenskej histórie Arco Brno – Jihlava. Počas rekonštrukcie velil ruským jednotkám.
Proti sebe tu stálo asi 65 nadšencov vojenskej histórie v ozajstných historických uniformách a vyzbrojených po uši. Skutočný však bol aj vagón s ťažkými kanónmi, z ktorého počas bitky Nemci vyskakovali. „Zachránený vagón je jediné, čo z pôvodného vlaku ostalo, takže je to originál. Také sú už len dva na svete,“ dodal Hradecký. Vagón zrekonštruovali nadšenci z klubu vojenskej histórie Carpathia z Bratislavy.
„Zháňa sa to už veľmi ťažko,“ povedal Hradecký o problémoch pri zháňaní dobového oblečenia. On sám mal na sebe pôvodnú ruskú uniformu, teda originál. „Najväčší problém je asi s vyznamenaniami. Ja mám tie svoje z Ruska, niektoré som dostal od veteránov. Človek si musí zvyknúť, že na seba oblečie asi tak 30tisíc korún. Keď sa niečo roztrhne, zašíva si to každý sám,“ hovorí.
Podvečer sa v sobotu i nedeľu v depe premietali amatérske železničiarske filmy. Organizátori – železnice, Klub priateľov železničnej dopravy a Múzejno-dokumentačné centrum železníc zariadili aj kyvadlovú dopravu z hlavnej stanice na miesto zrazu. Všetky premávajúce motorové vlaky boli historické.