Počet sťažností obyvateľov na hlučnú prevádzku kaviarní za minulý týždeň stúpol o viac ako sto percent .FOTO SME – PAVOL MAJER |
i roztrhlo vrece,“ hovorí.
Každá prevádzka v centre má od samosprávy Starého Mesta povolenú istú prevádzkovú dobu. Od 22.00 však každá z nich musí svoju hudbu stlmiť, živá hudba po tomto čase nie je povolená vôbec. Ak chce nejaký podnik púšťať aj po tejto dobe hudbu na spôsob diskotéky, musí to oznámiť, súhlasiť s tým musia aj susedia.
„Kaviarnici to nedodržiavajú a ľudia bývajúci v okolí sa sťažujú, povedal Pleva. Keď má prevádzka povolenie na hudobnú produkciu, teda hudbu určenú na tanečnú zábavu, musí si zatvárať okná a dvere, aby sa hluk nešíril vôkol.
Za viacnásobné porušenie nariadenia hrozí kaviarnikom až odobratie licencie.
Marian Voltemar, predseda združenia staromestkých kaviarnikov postup polície a samosprávy označuje za teror. „Policajti majú k dispozícii akúsi čiernu listinu, kde majú zoznam prevádzok, ktoré obchádzajú každý deň. My pritom už roky so živou hudbou končíme o 22.00,“ hovorí.
Potvrdzujú to podľa neho aj čestné vyhlásenia účinkujúcich hudobníkov, že tu nehrajú dlhšie ako do tejto hodiny.
Jeho prevádzka na Nedbalovej dostáva stotisícové pokuty. „Nech polícia preukáže, ako porušujeme nariadenie,“ hovorí Voltemar. Dodáva, že porušenie nočného pokoja musí byť zmerané prístrojmi na meranie hluku. Len to by objektívne potvrdilo prekročenie hygienických noriem na hluk. Prístroje však nemá ani polícia, ani samospráva.
Podľa hovorcu miestneho úradu Staré Mesto Mareka Hitku samospráva takéto zariadenie kupovať ani nebude. „Rušenie nočného pokoja sa dá zistiť aj bez prístroja. Hluk nesmie z podniku vychádzať na ulicu alebo rušiť majiteľov bytov v okolí. Kontrola dokáže takéto priestupky okamžite posúdiť a pokutovať,“ povedal.
Podľa hovorcu sú tvrdenia o čiernej listine nezmysel. „Polícia kontroluje dodržiavanie nariadenia vo všetkých podnikoch.“ Pozornosť sa venuje aj tým podnikom, kde neustále dochádza k nedodržiavaniu nariadenia, hovorí Hitka.
„Ak má pán Voltemar pocit, že v jeho podniku sa mestská polícia objavuje častejšie, tak by mal zrejme upozorniť svojich zamestnancov, aby toto nariadenie dodržiavali.“
Riešením v situácii, keď je nespokojná jedna aj druhá strana, by bolo podľa Voltemara vymedzenie zóny, kde by podniky mohli fungovať s hudbou aspoň do polnoci, ak nie dlhšie. Tak je to podľa neho aj v zahraničí. Stretol sa s tým v americkom Orlande, ale i v českej Ostrave. „Turisti si ťukajú na čelo, keď vidia, že v najlepšej zábave zatvárame,“ povedal kaviarnik. Obyvatelia by si podľa neho mali zvyknúť. „Staré Mesto je centrom Slovenska,“ dodal.