V predvečer miestnej dožinkovej slávnosti sa Vajnory do knihy slovenských rekordov dostali. Osemnásť družstiev upieklo až 705 porcií koláčov, ktoré potom jedla celá mestská časť. FOTO SME - PAVOL MAJER
Moravské víno, španielska paella, talianske bruskety a vietnamské plnené ryžové pláty. Tak oslavovali v sobotu vo Vajnoroch dožinky, typickú veselicu po zbere úrody z polí. A hoci s kozmopolitným nádychom, námestím v centre mestskej časti sa vo všetkej paráde prešiel aj tradičný alegorický sprievod roľníkov a spevákov v kroji.
"Nadväzujeme na naše tradície a zároveň sa snažíme zbližovať s komunitami, ktoré tu žijú alebo sem chodia," povedala starostka Vajnôr Anna Zemanová. Dožinky s folklórnym programom Okrášľovacieho spolku sa tu po novom konajú už tretíkrát, zvykať na ne si začínajú aj návštevníci z partnerského talianskeho mestečka Alviano, vzdialeného 80 kilometrov od Ríma. "Každoročne sa medzi sebou navštevujeme už 16 rokov," hovorí Zemanová.
Taliani si so sebou tentoraz vzali aj ôsmich Španielov, na námestí sa na dvoch obrovských panviciach varilo španielske národné jedlo. Vajnorčania sa po celý čas prizerali. "Ryža, fazule, bravčové, kuracie aj zajačie mäso a šafran," vymenoval ingrediencie Paolo z Alviana. "To bude bôčik," hádali miestni.
Neďaleko sa pripravovalo predjedlo - prosciutto a syr na ľahkých hriankach s olivovým olejom a pohárom talianskeho vína. Degustovať sa tu však dala aj vietnamská kuchyňa. Vietnamci, ktorí tu žijú, doniesli svoju špecialitu, ryžové pláty plnené ryžou, zeleninou a mäsom. Ako vysvetlila Zemanová, vo Vajnoroch žije sedem vietnamských rodín aj vďaka tomu, že sa tu nachádza vietnamský konzulát, deti z týchto rodín chodia do miestnych škôl.
Koláče už však boli typicky vajnorské - osemnásť družstiev, ktoré bojovali o zápis do slovenskej knihy rekordov, napieklo 705 porcií. Rekord teda padol.
"Máme tu točené koláče tvarohové, orechové a makové, kapustové - "zelové" a smotanové osúchy, kysnuté svadobné koláče bez plnky, štrúdle aj "vánočky", jedna pani nám doniesla aj pravé nešvindľované pupáky, upečené podľa starých receptov," povedala starostka. Na stoloch sa však našli aj sezónne múčniky - "boží milosci", nazývané aj fánky, či dzinové stupky - vyprážané koláče.