Okolo zákona o Bratislave možno očakávať napäté rokovania. Bratislavský primátor Andrej Ďurkovský bude o ňom rokovať so starostami mestských častí až v septembri, a nie v auguste, ako ho nedávno citovali médiá. Politické rokovania budú nasledovať aj na vládnej úrovni. "V lete som bol na prvých rozhovoroch o priechodnosti tejto témy s novým predsedom parlamentu a prezidentom," povedal Ďurkovský.
Ak sa nájde podpora v novom parlamente, účinnosť zákona bude podľa primátora odložená najskôr od rokov 2009 alebo 2010. V októbri by mal zákon ísť do prvého čítania v parlamente, v decembri sú už komunálne voľby. O tom, prečo čakal tak dlho s presadením zákona, primátor hovorí, že v bývalom volebnom období zákon nemal v koalícii podporu. "Vtedajšia koaličná rada dala najavo, že si túto tému neželá otvárať," povedal primátor. Na to, aby sa Bratislava stala samostatným krajom, bude treba zmeniť územnosprávne členenie Slovenska.
"O návrhu by som chcel hovoriť so zástupcami klubu starostov v najbližšom čase," povedal primátor. Minulú stredu primátor oslovil predsedníčku klubu Ľudmilu Lackovú, ktorá je starostkou Vrakune, a požiadal ju o dohodu na termíne. "Očakávam, že stretnutie bude na začiatku septembra," povedal Ďurkovský. Po návrate župana Bajana z dovolenky chce primátor hovoriť o zákone aj s ním a takisto s primátormi Senca, Pezinka a Malaciek, ktorých sa zákon dotkne. Až potom chce Ďurkovský predstaviť zákon verejnosti. Potvrdil však, že nosnou témou zákona je Bratislava ako samosprávny kraj.
Starostovia mestských častí sú s týmto postupom primátora nespokojní. Tvrdia, že Ďurkovský ich pri príprave nového zákona o Bratislave ignoroval. "Zákon vypracovali starostovia a v decembri 2004 ho odovzdali primátorovi, ktorý s jeho obsahom súhlasil," povedala hovorkyňa klubu starostov Valéria Reháčková. Pracovná skupina, ktorú vytvoril primátor so starostami, sa podľa Reháčkovej zišla len dvakrát a mesto ju z neznámych dôvodov viac nezvolalo. Starostovia sa pýtajú, či je zákon celkom iný ako návrh z roku 2004, alebo z neho aspoň vychádza. "Sú nemilo prekvapení tým, že primátor ich chce s návrhom len oboznámiť," povedala Reháčková. Podľa primátora sú v zákone témy spoločné s návrhom z roku 2004, ale v ňom samostatná Bratislava nebola.